Przejdź do treści głównej serwisu
Muzeum
Wersja kontrastowa
A A A
BIP

Muzeum Etnograficzne w Social Mediach

  • Start
  • Aktualności
  • O muzeum
  • Dla zwiedzających
  • Wystawy
  • Parki etnograficzne
  • Edukacja
  • Wydarzenia
  • Galeria
  • Wydawnictwa
  • Kontakt

Dla szkół Powrót

[icon name=”arrow-circle-down” class=”” unprefixed_class=””]  Dla szkół


[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Dawno temu na wsi – program edukacyjny dla klas „0” (zobacz aktualną informację [icon name=”chevron-circle-right” class=”” unprefixed_class=””])


[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Poznajemy Muzeum Etnograficzne
Uczestnicy poznają strukturę i zadania muzeum, pracę etnografa dawniej i dziś, narzędzia badawcze oraz podstawowe pojęcia dotyczące kultury ludowej, kolekcji i ekspozycji. Dlaczego przedmioty trafiają do muzeum? Kim jest informator? Czy i Ty możesz zostać badaczem kultury?

[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Regionalną ścieżką przez województwo kujawsko-pomorskie
Uczestnicy poznają pojęcia: region etnograficzny, grupa etnograficzna, wyróżniki regionalne oraz ich naturalno-historyczne uwarunkowania. W jakim regionie leży Toruń, a w jakim Twoja miejscowość? Gdzie kobiety nosiły bandy, a gdzie kaczorówki? Kto chodził z kozą, a kto ścinał kanię? W których regionach odbywał się Polterabend?

[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Pamiętnik Mani, muzeum Marii…
Spotkanie na wystawie Salonik Prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej [icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””]. Uczestnicy poznają biografię niezwykłej kobiety, etnografa i muzeologa poprzez lekturę jej dziecięcego pamiętnika, oglądanie zdjęć rodzinnych, odkrywanie zainteresowań i pasji młodej Marii, wspomnienia o pracy w Muzeum Uniwersyteckim w Wilnie i kontaktach ze słynnymi postaciami dwudziestolecia międzywojennego oraz o tworzeniu Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Folder – historia, plik – codzienność
Zajęcia na wystawie Tajemnice codzienności… [icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””]  przybliżające różne aspekty kultury ludowej regionów etnograficznych obecnego województwa kujawsko-pomorskiego. Uczestnicy odkrywają realia życia codziennego na przełomie XIX i XX w., tworzą fotoreportaż lub film przy użyciu własnego sprzętu. Polecamy tę formę zajęć jako żywą lekcję historii, geografii, języka polskiego, wiedzy o kulturze i wiedzy o społeczeństwie, plastyki, a także religii.

[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Odkrywamy tajemnice życia pradziadków
Zajęcia na wystawie Tajemnice codzienności… [icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””]  kształtujące wyobrażenia uczniów o życiu ich przodków na przełomie XIX i XX w., na co dzień i od święta, z działaniami aktywizującymi. Czy prababcia mogła nosić spodnie? Do czego służył żurownik? Co kryła skrzynia wianna?

[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Technika w domu 100 lat temu
Uczestnicy zwiedzają wystawę Tajemnice codzienności… [icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””]  ścieżką udogodnień technicznych w życiu codziennym przed powszechną elektryfikacją, wyszukują pomysłowe rozwiązania i sporządzają notatki rysunkowe lub fotograficzne. Komu w pracy nad rzeką pomagały kijanki? Co to znaczy prasować z duszą? Do czego służyła centryfuga?

[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Wielkanoc na Pomorzu i Kujawach
Spotkania przy aranżacjach świątecznych w chatach w Parku Etnograficznym lub przy wystawach. Uczestnicy poznają tradycje świąteczne Kujaw, Kaszub, Borów Tucholskich i Kociewia. Jak urządzić pogrzeb śledzia? Czym się różni kraszanka od pisanki? Co ma śmigus do dyngusa?

[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Jak to na Kujawach ładnie
Zajęcia w chacie z Kujaw w Parku Etnograficznym poświęcone ludowemu zdobnictwu wnętrz. Uczestnicy wycinają firankę z białej bibuły, sypią wzory piaskiem, poznają elementy stroju kujawskiego. Co kryła skrzynia wianna? Rózga biła czy zdobiła? Na co komu pająk w izbie?

[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Ecie, pecie, gdzie jedziecie…
Zajęcia w Parku Etnograficznym. Uczestnicy poznają realia życia dziecka na wsi przed 100 laty, bawią się, wykorzystując kopie dawnych ludowych zabawek oraz próbują swoich sił w tradycyjnych grach na podwórzu. Czy wiejskie dzieci miały czas na zabawę? Czy kołysanka zawsze była cicha? Co się działo na pastwisku?

[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] W to mi graj!
Zajęcia umuzykalniające. Uczestnicy poszukują dźwięków i wątków muzycznych na wystawach, poznają tradycyjne piosenki i zabawy dziecięce, próbują gry na instrumentach ludowych. Co słychać na wsi? Skąd się biorą rytm i melodia? Czy można grać bez instrumentów? Wspólnie udowodnimy, że aby muzykować nie trzeba być profesjonalistą.

[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Świat Janka Muzykanta – 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza!
Zajęcia w Parku Etnograficznym. Uczestnicy poznają realia życia bohatera noweli Henryka Sienkiewicza, ubogiego wiejskiego dziecka uzdolnionego muzycznie. Czym była dla Janka gra na skrzypcach? Czy sztuka jest nam potrzebna? Czy warto rozwijać swoje uzdolnienia? Wspólnie stworzymy plan kariery Janka Muzykanta.

[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Upiecz się nam chlebie!
Zajęcia w Parku Etnograficznym. Uczestnicy poznają podstawowe rodzaje zbóż, tradycyjne sposoby pozyskiwania i obróbki ziarna oraz zwyczaje ludowe towarzyszące wypiekowi chleba, a także bajkę, przysłowia i zagadki z tym związane. Zajęcia kończy degustacja chleba. Co to jest siewka, cep i żarna? Z jakiej mąki pieczony był wiejski chleb? Dlaczego dzieży nie można było pożyczać?

[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] O lnie, płótnie i koszuli
Uczestnicy obejrzą wyroby z lnianego płótna ze skrzyni prababci i dowiedzą się jak powstały. Poznają tradycyjne metody uprawy lnu i spróbują swoich sił w pracy za pomocą dawnych narzędzi do jego obróbki, a także w tkaniu na krosienkach. Do czego służy dzierzgoń? Skąd się wzięła nazwa październik? Jak powstaje nić?

[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] W dawnej szkole wiejskiej
Zajęcia na wystawie Tajemnice codzienności… [icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””]  w części zaaranżowanej na izbę szkolną. Uczestnicy poznają sytuację ucznia i nauczyciela w szkółce wiejskiej w czasach zaborów i w okresie międzywojennym, spróbują pisania piórem ze stalówką i atramentem, liczenia na liczydle, przymierzą ośle uszy. Jak wyglądała szkolna wyprawka? Na czym polegała zsypka? Jakie były metody utrzymywania dyscypliny w klasie?

[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Tradycje wróżb andrzejkowych
Spotkania interaktywne dla młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na temat tradycji wróżb matrymonialnych w różnych regionach Polski. Jak i kiedy wróżyli sobie kawalerowie i panny? Kim byli patroni spraw małżeńskich? Jakie były magiczne zabiegi na szczęśliwą miłość? Uczestnicy wezmą udział we wspólnej zabawie w odgadywanie przyszłości.

[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Od adwentu do Trzech Króli
Zajęcia na wystawie Przewodnik po Bożym Narodzeniu. Uczestnicy poznają zwyczaje świąteczne wybranych regionów Polski i świata, wspólnie wykonają ludową kolędę lub stworzą tradycyjne ozdoby świąteczne. Co ma Gwiazdor do Mikołaja? Skąd się wzięła choinka? Czy kolęda to tylko piosenka?

[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Ginące zawody, rzemiosła wiejskie
Uczestnicy wędrują po wystawach tropem ginących zawodów i rzemiosł wiejskich. Poznają wybrane narzędzia i surowce, kolejne czynności rzemieślnika podczas pracy oraz gotowe wyroby, a także zwyczaje związane z danym fachem. Kto wywalał na wsi zęby a kto garnki palił? Czym zajmował się bednarz, a czym stelmach? Dla kogo pracował leżak i biegun?

[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Chłopek roztropek czy biznesmen?
Interaktywne zajęcia dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w formie rozgrywki w planszową grę ekonomiczną Chłopska szkoła biznesu (wyd. Małopolski Instytut Kultury). Uczestnicy poznają działanie mechanizmów rynkowych oraz elementy przedsiębiorczości poprzez aktywne uczestnictwo w symulacji działalności gospodarczej. Wcielą się w role polskich rzemieślników handlujących płótnem w całej Europie w XVIII w. Zajęcia szczególnie przydatne w nauczaniu: historii, podstaw przedsiębiorczości, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o kulturze, geografii.

[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Historia glinianego garnka
Zajęcia w Parku Etnograficznym, realizowane w sezonie letnim. Uczestnicy poznają tajniki rzemiosła garncarza, lepią ręcznie naczynia i toczą garnki na kole nożnym. Czy święci garnki lepią? Jak powstają statki z rybią łuską? Co to są biskwity i siwaki?

[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] 100 lat temu w chłopskiej zagrodzie
Zajęcia w Parku Etnograficznym. Uczestnicy odkrywają realia życia mieszkańców wsi o różnym statusie majątkowym. Poznają wnętrza i wyposażenie ich chat, przeznaczenie budynków inwentarskich, codzienne prace zgodnie z tradycyjnym podziałem ról, a także zwyczaje doroczne i rodzinne. Kto na wsi był gburem, a kto komornikiem? Kto mieszkał w kurnej chacie? Jak się żyło bez prądu i bieżącej wody?

[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Programy edukacyjne do aktualnych wystaw czasowych
Przy każdej ekspozycji czasowej realizujemy tematyczne zajęcia edukacyjne i spotkania dla różnych grup odbiorców, w tym dla uczniów szkół, członków szkolnych kół zainteresowań, etc.

Realizację większości tematów zajęć dostosowujemy do wieku i możliwości percepcyjnych uczniów na różnych poziomach nauczania.

 

Aktualności czytaj więcej
Dziecięcy Przegląd Folkloru Wiejskiego czytaj więcej
Sztuka z kalendarza czytaj więcej
1 maja czytaj więcej
3 maja czytaj więcej
4 maja czytaj więcej
5 maja czytaj więcej
8 maja czytaj więcej
9 maja czytaj więcej
13 maja czytaj więcej
15 maja czytaj więcej
18 maja czytaj więcej
18 maja - 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II czytaj więcej
21 maja czytaj więcej
22 maja czytaj więcej
24 maja czytaj więcej
26 maja czytaj więcej
29 maja czytaj więcej
31 maja czytaj więcej
1 czerwca czytaj więcej
3 czerwca czytaj więcej
5 czerwca czytaj więcej
7 czerwca czytaj więcej
7 czerwca czytaj więcej
8 czerwca czytaj więcej
9 czerwca czytaj więcej
8 czerwca czytaj więcej
10 czerwca czytaj więcej
11 czerwca czytaj więcej
14 czerwca czytaj więcej
19 czerwca czytaj więcej
20 czerwca czytaj więcej
20-21 czerwca czytaj więcej
22 czerwca czytaj więcej
27 czerwca czytaj więcej
23 czerwca czytaj więcej
2 lipca czytaj więcej
6 lipca czytaj więcej
12 lipca czytaj więcej
15 lipca czytaj więcej
19 lipca czytaj więcej
20 lipca czytaj więcej
24 lipca czytaj więcej
29 lipca czytaj więcej
1 sierpnia czytaj więcej
7 sierpnia czytaj więcej
8 sierpnia czytaj więcej
31 sierpnia czytaj więcej
1 września czytaj więcej
10 września czytaj więcej
19 września czytaj więcej
20 września czytaj więcej
17 września czytaj więcej
22 września czytaj więcej
23 września czytaj więcej
25 września czytaj więcej
28 września czytaj więcej
1 października czytaj więcej
14 października czytaj więcej
20 października czytaj więcej
17 listopada czytaj więcej
25 października czytaj więcej
30 października czytaj więcej
3 listopada czytaj więcej
5 listopada czytaj więcej
22 listopada czytaj więcej
25 listopada czytaj więcej
30 listopada czytaj więcej
2 grudnia czytaj więcej
3 grudnia czytaj więcej
4 grudnia czytaj więcej
6 grudnia czytaj więcej
1 stycznia czytaj więcej
11 grudnia czytaj więcej
13 grudnia czytaj więcej
10 stycznia czytaj więcej
14 grudnia czytaj więcej
21 grudnia czytaj więcej
31 grudnia czytaj więcej
4 stycznia czytaj więcej
6 stycznia czytaj więcej
9 stycznia czytaj więcej
17 stycznia czytaj więcej
19 stycznia czytaj więcej
20 stycznia czytaj więcej
21 stycznia czytaj więcej
22 stycznia czytaj więcej
23 stycznia czytaj więcej
27 stycznia czytaj więcej
10 lutego czytaj więcej
17 lutego czytaj więcej
19 lutego czytaj więcej
22 lutego czytaj więcej
26 lutego czytaj więcej
28 lutego czytaj więcej
4 marca czytaj więcej
3 marca czytaj więcej
8 marca czytaj więcej
14 marca czytaj więcej
19 marca czytaj więcej
21 marca czytaj więcej
26 marca czytaj więcej
12 kwietnia czytaj więcej
15 kwietnia czytaj więcej
22 kwietnia czytaj więcej
30 kwietnia czytaj więcej
1 maja czytaj więcej
2 maja czytaj więcej
3 maja czytaj więcej
Luty 2017 czytaj więcej
Lato 2015 czytaj więcej
Dziecięcy Przegląd Folkloru Wiejskiego czytaj więcej
Roślinnik świąteczny czytaj więcej
Dzień Matki czytaj więcej
Walentynki czytaj więcej
Wszystkich Świętych, Zaduszki i Halloween czytaj więcej
Dzień Kobiet czytaj więcej
Święto Matki Boskiej Jagodnej czytaj więcej
Zielone Świątki czytaj więcej
Boże Narodzenie czytaj więcej
Niedziela Palmowa czytaj więcej
Święto Matki Boskiej Zielnej czytaj więcej
Noc świętojańska czytaj więcej
Szwarc, mydło, powidło czytaj więcej
Szwarc, mydło, powidło czytaj więcej
Grosz do grosza... czytaj więcej
Gary czytaj więcej
Gary czytaj więcej
Dwojaki czytaj więcej
Żelaźniaki, sagany, grapy – garnki żeliwne czytaj więcej
Garnki miedziane (garnki kuprowe) czytaj więcej
Buncloki i bonełoki - garnki kamionkowe, garnki kamienne czytaj więcej
Gęsiarka, rynienka, brytfanna czytaj więcej
Garnki emaliowane czytaj więcej
Blaszaki czytaj więcej
Garniec czytaj więcej
Garnek żurownik (barszczak, barszczownik) czytaj więcej
Festiwal Wisły w oddziałach Muzeum 15-16 sierpnia 2020 czytaj więcej
Grudzień 2016 czytaj więcej
Start czytaj więcej
Maj 2016 czytaj więcej
Audioprzewodnik czytaj więcej
Park Etnograficzny w Toruniu czytaj więcej
Aranżacje wielkanocne czytaj więcej
Easter exhibitions czytaj więcej
Wystawa stała "Tajemnice codzienności" czytaj więcej
Виставка «Таємниці повсякдення» czytaj więcej
Ethnographic Park czytaj więcej
Secrets of Everyday Life czytaj więcej
PAŹDZIERNIK 2016 czytaj więcej
Motyw polskiej flagi i Konstytucji 3 Maja w sztuce nieprofesjonalnej (na przykładzie kolekcji sztuki Muzeum Etnograficznego w Toruniu) czytaj więcej
Motyw flagi i Konstytucji 3 Maja w sztuce nieprofesjonalnej czytaj więcej
Konstytucja 3 maja - dzieła czytaj więcej
Motyw polskiej flagi czytaj więcej
Newsletter czytaj więcej
2017-04-02 - Kiermasz w Muzeum czytaj więcej
Wystawa Mecenas i artyści... czytaj więcej
Pisanki czytaj więcej
Kraszanki czytaj więcej
Pisanki malowane czytaj więcej
Pisanki batikowe czytaj więcej
Pisanki skrobane, drapane czytaj więcej
Pisanki oklejane czytaj więcej
Pisanki zdobione koronkami, tkaniną i wstążkami czytaj więcej
Pisanki z ażurami czytaj więcej
Nabytki do zbiorów Muzeum Etnograficznego w Toruniu z Kolekcji Bolesława i Liny Nawrockich - 2016 rok czytaj więcej
Etnonarracje czytaj więcej
Etnonarracje czytaj więcej
#1 Mistrz Limont czytaj więcej
#2 Krótki podcast o Walentynkach czytaj więcej
#3 Kobieta w podróży czytaj więcej
#4 Wiosenne porządki czytaj więcej
#5 Maraton podcastów w Noc Muzeów | Etnonarracje - wydanie specjalne czytaj więcej
#6 Kolekcja ceramiki MET czytaj więcej
#7 Pijacy i cwaniacy czytaj więcej
#8 Arsenał wspomnień czytaj więcej
#9 Wolność wyobraźni czytaj więcej
#11 Art brut w MET czytaj więcej
#12 Odcinek świąteczny czytaj więcej
#10 Halloween, Wszystkich Świętych i Zaduszki czytaj więcej
Dyptyk chełmiński czytaj więcej
czytaj więcej
Bohaterowie 11 listopada. Święto Niepodległości w zbiorach kolekcji sztuki Muzeum Etnograficznego w Toruniu czytaj więcej
Historia i sztuka czytaj więcej
Józef Piłsudski (1867-1935) czytaj więcej
Wincenty Witos (1874-1945) czytaj więcej
Ułani czytaj więcej
Dziecięcy Przegląd Folkloru czytaj więcej
Kalendarz adwentowy online czytaj więcej
I. Oczekiwanie czytaj więcej
II. Na granicy czasu i światów czytaj więcej
IV. Pożywienie czytaj więcej
III. Codzienność czytaj więcej
TPMET czytaj więcej
Anatomia muzeum - multimedia czytaj więcej
Dla szkół czytaj więcej
Niematerialne dziedzictwo czytaj więcej
Dla przedszkoli czytaj więcej
Związek czytaj więcej
Dla nauczycieli czytaj więcej
Dla wycieczek szkolnych i grup zorganizowanych czytaj więcej
Dla wycieczek szkolnych i grup zorganizowanych czytaj więcej
Ferie online czytaj więcej
Bajeczny czwartek czytaj więcej
Kociołek ze sztuką czytaj więcej
Zagadki czytaj więcej
Tradycyjne Rybołówstwo Ludowe w Polsce czytaj więcej
Anulowanie subskrypcji czytaj więcej
bezpieczne info o edukacji czytaj więcej
Anulowanie subskrypcji przebiegło pomyślnie. czytaj więcej
Sklep czytaj więcej
Wrzesień 2016 czytaj więcej
Moje konto czytaj więcej
Badania terenowe czytaj więcej
Wywiad z Wojciechem Konikiewiczem czytaj więcej
Edukacja online czytaj więcej
Tutoriale i filmy z elementami warsztatowymi czytaj więcej
Filmy o tradycji i świętowaniu czytaj więcej
Noc Muzeów online 2020 - Co robimy w ciemności? czytaj więcej
Bajki dla odważnych - słuchowiska czytaj więcej
E-lekcje w Kujawsko-Pomorskiej e-Szkole czytaj więcej
Zabawy interaktywne czytaj więcej
Cykle i materiały czytaj więcej
Mikroprzewodniki po Olenderskim Parku Etnograficznym czytaj więcej
Noc Muzeów online 2021 - Maraton podcastów czytaj więcej
Etnonarracje - podcasty MET czytaj więcej
Feryjne pakiety inspiracji online czytaj więcej
Styczeń 2017 czytaj więcej
Projekty czytaj więcej
U sąsiadów olendrów czytaj więcej
Kultura bez barier czytaj więcej
Ratujmy kolekcję czytaj więcej
Prace konserwatorskie w obiektach architektonicznych - muzealiach w Muzeum Etnograficznym w Toruniu czytaj więcej
Kultura w zasięgu 2.0 czytaj więcej
Prace konserwatorskie w obiektach architektonicznych – muzealiach w Muzeum Etnograficznym w Toruniu (2022) czytaj więcej
Zakup obiektu architektonicznego – część mieszkalna zagrody olenderskiej z Wielkiego Lubienia czytaj więcej
Wydanie książek Wandy Modzelewskiej i Klemensa Krajewskiego w serii wydawniczej Etnografia Ocalona (2022) czytaj więcej
Zakup kolekcji rzeźby ludowej i nieprofesjonalnej Izabelli i Piotra Sałustowiczów czytaj więcej
Czerwiec 2016 czytaj więcej
Kwiecień 2016 czytaj więcej
O Matko Boska! czytaj więcej
Matka Boska Zielna czytaj więcej
Matka Boska Częstochowska i Matka Boska Łopatyńska czytaj więcej
Matka Boska Siewna czytaj więcej
Matka Boska Skępska czytaj więcej
Matka Boska Ostrobramska czytaj więcej
Matka Boska Gromniczna czytaj więcej
Matka Boska Roztworna czytaj więcej
Matka Boska Jagodna czytaj więcej
Matka Boska Królowa Polski i „majówki” czytaj więcej
Matka Boska Różańcowa czytaj więcej
Matka Boska Chełmińska czytaj więcej
Imprezy na zamówienie czytaj więcej
Nowe publikacje z serii "Etnografia ocalona" czytaj więcej
STYCZEŃ 2023 W MUZEUM czytaj więcej
Potwierdzenie subskrypcji czytaj więcej
II tydzień robocze czytaj więcej
Kiermasz bożonarodzeniowy 2022 czytaj więcej
Koszyk czytaj więcej
Zamówienie czytaj więcej
Styczeń 2016 czytaj więcej
Wyniki wyszukiwania czytaj więcej
Luty 2016 czytaj więcej
Strona z podmenu czytaj więcej
Pierwsza podstrona czytaj więcej
Druga podstrona czytaj więcej
Kolekcja rzeźb Józefa Soboty czytaj więcej
Józef Sobota i jego rzeźby z kolekcji czytaj więcej
Historia kolekcji czytaj więcej
Kapliczki czytaj więcej
Rzeźba figuralna – tematyka religijna czytaj więcej
Rzeźba figuralna – tematyka świecka czytaj więcej
Kolekcja Bolesława i Liny Nawrockich czytaj więcej
Rzeźba I.1 - Jędrzej Wawro czytaj więcej
Rzeźba I.1 - Leon Kudła czytaj więcej
Rzeźba I.1 - Jan Lamęcki czytaj więcej
RZEŹBA I.1 - Józef Janos czytaj więcej
RZEŹBA I.1 - Andrzej Siek czytaj więcej
RZEŹBA I.1 - Józef Grucela czytaj więcej
RZEŹBA I.1 - Wincenty Krajewski czytaj więcej
RZEŹBA I.2 - Stanisław Mika czytaj więcej
RZEŹBA I.2 - Józef Sobota czytaj więcej
RZEŹBA I.3 - Antoni Baran czytaj więcej
RZEŹBA I.3 - Ignacy Kamiński czytaj więcej
RZEŹBA I.3 - Franciszek Lenart czytaj więcej
RZEŹBA I.3 - Stanisław Majewski czytaj więcej
RZEŹBA I.3 - Mieczysław Piwko czytaj więcej
RZEŹBA I.3 - Andrzej Radzik czytaj więcej
RZEŹBA I.3 - Józef Słonina czytaj więcej
RZEŹBA I.3 - Tadeusz Żak czytaj więcej
MALARSTWO - Nikifor Krynicki czytaj więcej
MALARASTWO - Katarzyna Gawłowa czytaj więcej
MALARSTWO - Marianna Wiśnios czytaj więcej
MALARSTWO - Tadeusz Żak czytaj więcej
MALARSTWO - Marianna Wnęk czytaj więcej
MALARSTWO - Ryszard Kosek czytaj więcej
MALARSTWO - Wojciech Oleksy czytaj więcej
Mediateka czytaj więcej
Podcasty czytaj więcej
Filmy archiwalne czytaj więcej
e-Lekcje czytaj więcej
Mikroprzewodnik OPE czytaj więcej
Skany 3D czytaj więcej
Listopad 2016 czytaj więcej
Olenderski kalendarz robót ogrodniczych czytaj więcej
Inspekty czytaj więcej
test czytaj więcej
Czytelnia czytaj więcej
Marzec 2016 czytaj więcej
Etnoklimaty-archiwum czytaj więcej
Plakaty, zaproszenia czytaj więcej
Etnoklimaty 2009 czytaj więcej
Wystawy czytaj więcej
Etnoklimaty 2010 czytaj więcej
Etnoklimaty 2012 czytaj więcej
Etnoklimaty 2011 czytaj więcej
Etnoklimaty 2013 czytaj więcej
Etnoklimaty 2015 czytaj więcej
Etnoklimaty 2017 czytaj więcej
Etnoklimaty 2019 czytaj więcej
Etnoklimaty 2008 czytaj więcej
Kolekcja Izabelli i Piotra Sałustowiczów czytaj więcej
■ O kolekcji czytaj więcej
■ Historia kolekcji czytaj więcej
■ Najstarsza generacja rzeźbiarzy czytaj więcej
Władysław Bąk (1904-1995) czytaj więcej
Władysław Chajec (1904-1985) czytaj więcej
Stanisław Denkiewicz (1913-1990) czytaj więcej
Piotr Dymurski (1911-1979) czytaj więcej
Józef Grucela (1898-1982) czytaj więcej
Jan Madej (1905-1989) czytaj więcej
Antoni Mazur (1910-2010) czytaj więcej
Józef Piłat (1900-1971) czytaj więcej
Jędrzej Wawro (1864-1937) czytaj więcej
■ Ośrodek łukowski czytaj więcej
Marian Adamski (1929-2007) czytaj więcej
Tadeusz Cąkała (1927-1975) czytaj więcej
Bolesław Suska (1919-2011) czytaj więcej
Stanisław Suska (1959 r.) czytaj więcej
Wacław Suska (1922-1999) czytaj więcej
■ Ośrodek paszyński czytaj więcej
Piotr Kożuch (1940-2017) czytaj więcej
Stanisław Mika (1909-1987) czytaj więcej
Wojciech Oleksy (1903-1985) czytaj więcej
Józef Orlecki (1931-2013) czytaj więcej
Anna Padoł (1953-2019) czytaj więcej
Mieczysław Piwko (1924-1993) czytaj więcej
Stanisław Poręba (1919-1984) czytaj więcej
Stanisław Hołda (1926-1987) czytaj więcej
■ Ośrodek sierpecki czytaj więcej
Jan Krajewski (1935-2017) czytaj więcej
Wincenty Krajewski (1896-1978) czytaj więcej
■ Rzeźbiarze spoza ośrodków czytaj więcej
Izydor Błaszczak (1897-1976) czytaj więcej
Feliks Czajkowski (1905-1978) czytaj więcej
Grzegorz Król (ur. 1953) czytaj więcej
Ludwik Kubaszczyk (1905-1984) czytaj więcej
Franciszek Lenart (1919-1997) czytaj więcej
Ignacy Majerek (1915-1987) czytaj więcej
Michał Skorut (1918-1984) czytaj więcej
Józef Sobota (1984-1979) czytaj więcej
Roman Śledź (1948) czytaj więcej
Franciszek Świder (1903-1984) czytaj więcej
Adam Zegadło (1910-1989) czytaj więcej
Eugeniusz Zegadło (ur. 1943) czytaj więcej
Piotr Zelek (1926-2009) czytaj więcej
Józef Zganiacz (1904-1996) czytaj więcej
Literatura czytaj więcej
Fiszki wystaw czytaj więcej
Fiszki - test czytaj więcej
Fiszki - test 2 czytaj więcej
Zarządzanie subskrypcją czytaj więcej
O muzeum czytaj więcej
Historia czytaj więcej
Biblioteka czytaj więcej
Deklaracja dostępności czytaj więcej
Maria Znamierowska-Prüfferowa czytaj więcej
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum czytaj więcej
Zbiory czytaj więcej
Dział Architektury i Parków Etnograficznych czytaj więcej
Dział Folkloru czytaj więcej
Dział Gospodarki i Rzemiosł czytaj więcej
Dział Historii i Socjologii Wsi czytaj więcej
Dział Rybołówstwa i Zajęć Wodnych czytaj więcej
Dział Sztuki i Estetyki czytaj więcej
Usługi czytaj więcej
Polityka prywatności czytaj więcej
Linki czytaj więcej
Imprezy na zamówienie czytaj więcej
Rezerwacja krok po kroku czytaj więcej
Konkurs Etnoklimaty czytaj więcej
In Memoriam czytaj więcej
In Memoriam czytaj więcej
Maria Znamierowska-Prüfferowa (1898-1990) czytaj więcej
___ czytaj więcej
Maria Polakiewicz (1911-1987) czytaj więcej
Ewa Arszyńska (1938-2004) czytaj więcej
Halina Mikułowska (1917-1998) czytaj więcej
Jan Rompski (1913-1969) czytaj więcej
Kalina Skłodowska-Antonowicz (1923-2003) czytaj więcej
Marian Pieciukiewicz (1904-1983) czytaj więcej
Roderyk Lange (1930-2017) czytaj więcej
Zdzisław Zgierun (1937-2013)  czytaj więcej
Aleksander Błachowski (1930-2021) czytaj więcej
Roman Tubaja (1944-2021) czytaj więcej
Janina Łukasiewicz-Drewniowska (1950-2012) czytaj więcej
Dla zwiedzających czytaj więcej
Godziny otwarcia czytaj więcej
Cennik czytaj więcej
Praktyczne informacje czytaj więcej
Wystawy czytaj więcej
Wystawy stałe czytaj więcej
Parki etnograficzne czytaj więcej
Wystawy czasowe czytaj więcej
(Nie)potrzebne, (nie)piękne, (nie)cenne. Reaktywacja rzeczy czytaj więcej
Lista wystaw czytaj więcej
Pojedyncza wystawa czytaj więcej
Dla osób niepełnosprawnych czytaj więcej
Parki etnograficzne czytaj więcej
Ekspozycja w Centrum czytaj więcej
Ekspozycja w Kaszczorku czytaj więcej
Olenderski Park Etnograficzny czytaj więcej
Edukacja czytaj więcej
Edukacyjny luty czytaj więcej
Dla szkół i przedszkoli czytaj więcej
Dla dzieci i rodzin czytaj więcej
Dla młodzieży i dorosłych czytaj więcej
Wydarzenia czytaj więcej
Archiwum wydarzeń czytaj więcej
Galeria czytaj więcej
Zdjęcia czytaj więcej
Filmy czytaj więcej
Dźwięki czytaj więcej
Wydawnictwa czytaj więcej
Kontakt czytaj więcej
Wirtualny Spacer czytaj więcej
Ekspozycja w Centrum czytaj więcej
Ekspozycja w Kaszczorku czytaj więcej
Wystawa Tajemnice Codzienności czytaj więcej
Edukacja powrót
Program Regionalny
Województwo Kujawsko-Pomorskie
Unia Europejska