Prezentujemy pracę Piotra Wolińskiego, pałuckiego rzeźbiarza z kręgu współczesnej sztuki ludowej. Artysta urodził się w Kcyni w 1951 r. Był podopiecznym Klary Prillowej – uczęszczał do prowadzonej przez nią szkółki plastycznej, która znajdowała się na podwórzu jej domu. Lepiąc swoje pierwsze figurki z gliny pod okiem pałuckiej rzeźbiarki rozbudzał swoją fascynację sztuką, kierunkując ją na rzeźbę.
Jego prace to efekt skrupulatnego planu i głębokiej refleksji. Postaci są utrzymane w nurcie realistycznym, co jest charakterystyczne dla stylu Wolińskiego. Precyzyjny ryt, zachowanie proporcji i symetrii, to kolejne cechy brył wychodzących spod ręki rzeźbiarza. Można w nich odnaleźć renesansową harmonię formy, umiarkowaną dekoracyjność. Koncepcja figuralna jest statyczna, postaci mają zachowane proporcje, ich włosy i szaty pokrywa szczegółowy ryt, a kolorystyka odpowiada barwom rzeczywistym.
Prezentowana dziś rzeźba przedstawia Św. Cecylię, męczennicę chrześcijańską, świętą Kościoła Katolickiego. Autor zachował zgodność w ukazaniu atrybutów świętej. Według „Złotej legendy” Jakuba de Voragine różany wieniec, który symbolizuje niewinność i męczeństwo przyszła patronka chórzystów otrzymała od Anioła.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach