Przypadający 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół to ogólnopolskie święto, które ma na celu upowszechnianie wiedzy o ważnej roli, jaką pełnią pszczoły w przyrodzie oraz potrzebie podejmowania działań dla ich ochrony.
Tematyka pszczelarska, jak i sam patron pszczelarzy św. Ambroży, to motywy chętnie podejmowane przez twórców sztuki ludowej i nieprofesjonalnej. Pszczoły odgrywały ważną rolę w wiejskiej gospodarce. Bartnictwo wiązało się z wieloma przesądami, w których utrzymywało się wierzenie o boskim pochodzeniu pszczół. Współcześnie dość popularne są rzeźbione w lipowym drewnie, ozdobne ule figuralne, które pełnią funkcje dekoracyjną będąc jednocześnie domem dla pszczół. Takie barcie powstawały również spod dłuta ludowych rzeźbiarzy. Dziś prezentujemy „Ul – Królewna” autorstwa Eugeniusza Michalskiego (1926-1996).
Eugeniusz Michalski zaczął rzeźbić pod wpływem urody zakopiańskich świątków. Jego pracą było pilnowanie bydła w państwowym gospodarstwie rolnym, ale znajdował czas na rozwój swoich zdolności plastycznych. Na początku lat 80. artysta uległ wypadkowi, a rzeźbienie stało się odtąd głównym jego źródłem zarobku. Właśnie z ekonomicznych pobudek Eugeniusz Michalski wykonywał ule z wydrążonych pni, które często sprzedawane były na stoiskach cepeliowskich w hotelach i na lotniskach.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach