Z okazji Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w cyklu #SztukazKalendarza prezentujemy obrazy Wiktora Chrzanowskiego, które odwołują się do historii i pejzażu miasta Torunia. Toruńska „mała ojczyzna” była jednym z ulubionych tematów inspirujących malarza. W swoich obrazach Chrzanowski ukazuje miasto w ważnych dla niego momentach historycznych, a przemyślane kompozycje przywodzą na myśl makiety miejskie. Malarstwo toruńskiego artysty cechuje rozbudowana fabuła. Narracja rozpościera się na kilku planach, jest spójna, rozmieszczona z wielką dbałością o szczegóły i umiarkowaną dekoracyjnością.
Wiktor Chrzanowski (1946-2012) malarz i rzeźbiarz, którego twórczość klasyfikowana jest w nurcie sztuki nieprofesjonalnej dorastał na peryferiach Torunia, gdzie jego rodzice posiadali niewielkie gospodarstwo. Sentyment do wsi, wyidealizowanego sielskiego świata, przeniknął do jego późniejszej twórczości m.in. w cyklu prac poświęconych folklorowi i szeroko pojętej obyczajowości wiejskiego społeczeństwa („Gęsiareczka” 1985, „Dożynki” 2007, „Jarmark” 2008).
Chrzanowski zdolności plastyczne wykazywał już w dzieciństwie. Zdobył wykształcenie, które częściowo odpowiadało jego zainteresowaniom – w 1972 roku ukończył pomaturalną Szkołę Reklamy w Ciechanowie. Niestety pomimo kilku prób nie udało mu się dostać na Wydział Sztuk Pięknych w Toruniu.
Pracował jako dekorator w Katowicach i Bytomiu a po powrocie do Torunia w dekoratorni Teatru im. Wilama Horzycy oraz w Pracowniach Konserwacji Zabytków.
W tym czasie rzeźba i malarstwo było dla niego jedynie hobby po godzinach. Chrzanowski w swojej twórczości wyżej stawiał rzeźbę, ale to malarstwo procentowało uznaniem i popularnością artysty. Dzięki współpracy z Muzeum Etnograficznym w Toruniu – zakup prac do zbiorów, udział w konkursach na sztukę ludową, wystawy i publikacje – jego sztuka stała się rozpoznawalna również poza granicami kraju. Cechami charakterystycznymi wypracowanymi przez Wiktora Chrzanowskiego jest zaburzenie perspektywy i proporcji, które w połączeniu z intensywną kolorystyką tworzą niezwykle harmonijne połączenie wpływające na wysokie walory jego prac. Malarstwo toruńskiego artysty cechuje się również rozbudowaną fabułą. Narracja rozpościera się na kilku planach, jest spójna, rozmieszczona z wielką dbałością o szczegóły i umiarkowaną dekoracyjnością. Każdy obraz to przemyślana kompozycja, a autor wykazuje się dużą znajomością zagadnień z zakresu historii Torunia. W obrazach szczególnie o tematyce historycznej narracje malarskiego artysty są bardzo dynamiczne i występuje w nich wiele postaci, przy czym każda z nich wydaje się nieodzowna i idealnie wkomponowana. W obrazach Wiktora Chrzanowskiego urzeka piękno detalu, oryginalne opracowanie wątków, nawet tych wydawałoby się bardziej pobocznych (drzewa, rzeka).
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach