6 grudnia wspominamy św. Mikołaja, świętego katolickiego i prawosławnego. Według legendy hagiograficznej Mikołaj pomagał ubogim i rozdawał swój majątek potrzebującym. Pod jego opiekę oddają się również żeglarze, piekarze, kupcy, jest również opiekunem bydła domowego.
Z tej okazji w cyklu #sztukazkalendarza prezentujemy rzeźbę Józefa Marciniaka z wizerunkiem Mikołaja. Praca nawiązuje do współczesnej ikonografii ukształtowanej przez popkulturową wizję świętego odbiegającą od przedstawień biskupa z Miry. Marciniak ukazał Mikołaja w długim czerwonym płaszczu i z laską biskupią. Na głowie zaś ma biskupią mitrę przypominającą bardziej mikołajkową czerwoną czapkę. W dłoni trzyma latarenkę, pod nogami znajduje się skrzynia, obok choinka – docelowe miejsce dla prezentów. Rzeźba pokryta jest polichromią o niezwykle czystych barwach. Bryła ma delikatny modelunek, stąd postać świętego wydaje się prosta, pozbawiona szczegółowego rytu.
Józef Marciniak to kolejny artysta z ośrodka kutnowskiego. Rzeźbi od 2005 r. Jego znakiem rozpoznawczym jest mocna bryła rzeźbionych postaci i intensywna kolorystyka. W swoich rzeźbach zachowuje zasadę symetrii i rytmiczność w pracy dłutem.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach