31 sierpnia 1980 roku Lech Wałęsa zasiadł z wiecepremierem Mieczysławem Jagielskim do podpisania porozumienia kończącego strajk w Stoczni Gdańskiej. Dziesięć lat później na cześć tych wydarzeń śląski artysta Franciszek Kurzeja (1936-2014) stworzył pracę zatytułowaną „Solidarność”.
Prezentowana dziś grafika operująca konkretem i przesycona symboliczną treścią, łączy fakty historyczne z motywami religijnymi – wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej górujący nad całością układu graficznego. W kompozycji pojawiają się zarówno odwołania do wydarzeń w Szczecinie, Gdańsku, jak i działań górników, którzy symbolicznie rozbijają litery, będące skrótami organizacji „PZPR”, „SB” i „MO”. Nad nimi kobieta w triumfalnym geście unosi literę „S”. Ukazana charakterystyczna fizjonomia Lecha Wałęsy to wizerunek bojownika o upragnioną wolność.
Franciszek Kurzeja pracując w Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” aktywnie działał w „Solidarności”. Ten wyjątkowo bliski jego sercu temat przełożył się na bogaty cykl prac poświęconych działalności tej organizacji, która dla artysty stała się synonimem wolności. Franciszek Kurzeja, żarliwy patriota swoje zaangażowanie w Komitecie Pomordowanych Górników Kopalni „Wujek” przypłacił problemami zdrowotnymi. W wyniku choroby i związanych z nią ograniczeń, polem walki i miejscem wyrazu jego uczuć stała się sztuka. Poprzez swoją działalność artystyczną stał na straży i chronił istotnych dla Ślązaków wartości: religii, rodziny, tradycji i patriotyzmu. Szczególnie ten ostatni pielęgnowany był przez niego pieczołowicie i stał się znaczącym wyróżnikiem jego twórczości artystycznej.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach