Dzień bez Papierosa został ustanowiony w 1987 r. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), w celu zwrócenia uwagi na szkodliwość palenia tytoniu, zwiększającą się liczbę palczy i wzrost zachorowań wywołanych przez wyroby tytoniowe. Z tej okazji prezentujemy obraz autorstwa Jerzego Sekuły (1919-1993) zatytułowany „Nałogowy P.”.
Artysta swoją przygodę z malarstwem rozpoczął dość wcześnie. W 1936 r. w wieku 17 lat namalował pierwszy obraz. Marzył o uczęszczaniu na Akademię Sztuk Pięknych, ale tych planów nie udało mu się zrealizować. Po wojnie ukończył Technikum Mechaniczne i zaczął pracować w górnictwie. Jego artystyczna pasja musiała zaczekać do roku 1974, kiedy Sekuła przeszedł na emeryturę.
Malarz należał do grupy plastyków zrzeszonych przy Domu Kultury KWK „Bielszowice” w Rudzie Śląskiej. Na szczególną uwagę zasługuje powstały wówczas cykl prac o tematyce kosmogonicznej, w których artysta odchodzi od naturalizmu. Są to obrazy podszyte przemyśleniami filozoficznymi malarza, jego imaginacją. To w nich pojawia się zabawa formą, bogata gama kolorystyczna pasująca do fantastycznych wizji autora. Warsztat malarza ciągle się rozwijał, swobodnie operował perspektywą i światłocieniem.
Obraz, który publikujemy pochodzi z cyklu poświęconego nałogom. W tych dziełach malarz rozprawia się z wadami i ciemną stroną ludzi uzależnionych: m.in. alkoholika, karciarza, palacza, leniucha. Ten cykl to swoisty moralitet, manifest artystyczny piętnujący ludzkie słabości, obnażający ułomność ludzkiego charakteru i jego zniewolenie przez nałogi.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach