3 listopada w kalendarzu liturgicznym wspominamy św. Huberta, patrona myśliwych oraz chorych na epilepsję i lunatyków. Obchody tego dnia łączą się z myśliwskim świętem Hubertus.
W cyklu #sztukazkalendarza przygotowaliśmy obraz i rzeźbę „Święty Hubert” autorstwa krajeńskiego artysty Józefa Walczaka (ur. 1947 r.).
Scena malarska nawiązuje do legendy o św. Hubercie, zaś rzeźba ma formę kapliczkową i przedstawia świętego z jego atrybutami.
Na obrazie patron myśliwych ukazany jest w lesie w towarzystwie pary jeleni (byka i łani). Artysta inspirował się legendą o świętym, według której podczas polowania Hubert spotkał jelenia z promieniującym krzyżem w wieńcu. Usłyszał wówczas głos, który przestrzegał go przed zgubnymi skutkami hulaszczego trybu życia, które dotychczas prowadził. Według przypowieści, to spotkanie doprowadziło do jego nawrócenia. Natomiast jeleń z krzyżem stał się atrybutem św. Huberta.
Józef Walczak swoją drogę artystyczną rozpoczynał na początku lat 90. XX w. od rzeźby ludowej w drewnie. Obecnie jego talent rozkwita również w malarstwie sztalugowym oraz w malarstwie na szkle inspirowanym dawną szkołą kaszubską.
W przeszłości Józef Walczak nie przejawiał zainteresowań twórczością artystyczną. Skoncentrowany był na pracy zawodowej (był dyżurnym ruchu na kolei) i życiu rodzinnym. Intensywna kolorystyka to znak rozpoznawczy jego prac. W swojej twórczości podejmuje różnorodną tematykę, w której na plan pierwszy wysuwają się motywy biblijne, szczególnie życie Jezusa i Matki Boskiej oraz postaci świętych. Za swoje szczególne osiągnięcie uważa wykonanie w latach 2002/2003 21 kapliczek (o wys. ok. 3 m, bejcowanych), które stoją obecnie na Świętej Górze Polanowskiej.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach