Z okazji Światowego Dnia Jabłka w cyklu #sztukazkalendarza prezentujemy humorystyczną pracę Zdzisława Walczaka (1926-2001) „Na cudze jabłka”. Scena ukazuje chłopca kradnącego owoce z jabłoni. Obok drzewa kobieta stara się odciągnąć mężczyznę, który z paskiem w ręku zamierza ukarać małego nicponia za próbę kradzieży jabłek.
W sztuce ludowej, nieprofesjonalnej motyw jabłka jest popularny i ma bogatą symbolikę. Występuje m. in. w przedstawieniach maryjnych, scenach z życia wsi oraz w scenach biblijnych, w których Ewa zrywa zakazany owoc z jabłoni i podaje go Adamowi w Raju. Prócz odniesień biblijnych gdzie jabłko jest symbolem grzechu pierworodnego, w kulturze ludowej owoc ten symbolizuje płodność, witalność, zdrowie, urodę, odnosi się również do pomyślności i sfery miłosnej.
Zdzisław Walczak to rodowity zakopiańczyk, dla którego niezwykle ważne były góralskie tradycje artystyczne i folklorystyczne. Pracował w Zakopiańskich Warsztatach Wzorowych „Cepelia”, gdzie zajmował się snycerstwem. Malarstwem na szkle zaczął się pasjonować od 1968 r. Stworzył m.in. składający się z kilkudziesięciu scen cykl obrazów o życiu Janosika.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach