26 lutego sięgamy do prehistorii i obchodzimy Dzień Dinozaura. Z okazji tak nietypowego święta prezentujemy rzeźbę „Dinosaur” wykonaną w korzeniu przez Józefa Kamińskiego (1913-1999). Temat rzeźby jest niezwykle oryginalny. W naszych zbiorach sztuki można odnaleźć dużo nietypowych przedstawień, ale ten dinozaur jest jedyny w swoim rodzaju. Inspirując się ciekawym kształtem, oryginalną fakturą materiału artysta stworzył gada, którego pierwowzorem najprawdopodobniej był spinozaur.
Autorką rzeźby z korzenia w połowie jest natura. Rzeźbiarz bowiem w pierwotnym kształcie odnajduje „zaklętą” w korzeniu istotę i poprzez delikatną obróbkę ostatecznie ją formuje. W przypadku „Dinosaura” kilka części zostało dosztukowanych – trójpalczaste łapy z pazurami, szklane oko. Uwagę natomiast przykuwają szyja, głowa i „żagiel” na grzbiecie – fragmenty „naturalnie” wydobyte z drewna.
Józef Kamiński urodził się w 1913 r. w Osieku nad Wisłą. Jego ojciec wyjechał do Ameryki za pracą i tam zmarł. Matka została z dziećmi gospodarując na małym kawałku ziemi. Jako czternastolatek Kamiński poszedł na służbę i wypasał krowy. W tym czasie wykonał samodzielnie skrzypki, na których nauczył się grać. Zarówno w zakresie rzeźby, jak i muzyki był samoukiem. Był wrażliwy na przyrodę i bardzo dobrze obchodził się z drewnem. Podczas II wojny światowej brał udział w obronie Warszawy we wrześniu 1939 r. i w Powstaniu Warszawskim (robił również fotografie dokumentujące powstania). Prócz artystycznej obróbki korzenia, rzeźbił w drewnie, malował, pisał wiersze i był organistą.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach