22 września to Światowy Dzień bez Samochodu będący zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Całość tych wydarzeń ma na celu zmobilizowanie ludzi do korzystania z alternatywnych środków lokomocji, które nie zanieczyszczają środowiska.
Z tej okazji prezentujemy w cyklu #sztukazkalendarza artystyczny projekt ekologicznego pojazdu autorstwa Henryka Żarskiego (ur. 1944) pt. „Maszyna”. Artysta w swojej pracy „skonstruował” pojazd, który przypomina rikszę. Żarski nie przywiązuje wagi do realistycznego oddania detalu. Duże, barwne plamy obwiedzione są czarnym, grubym konturem. Cechą charakterystyczną dla jego stylu jest odchylenie kubistyczne, co widać szczególnie przy malowaniu postaci – twarz, która jest ukazana jednocześnie z profilu i en face oraz układ rąk. Artysta odrzuca reguły kształtowania przestrzeni i stosuje geometryczne uproszczenia.
Henryk Żarski to wybitny artysta art brutowy. Swoją malarską pasję rozwijał na warsztatach terapii zajęciowej w Domu Pomocy Społecznej Pakówka. Miał wówczas 45 lat. Dzięki terapii poprzez sztukę odzyskał mowę, mimo iż wcześniej zdiagnozowany był jako osoba głuchoniema. Rysem charakterystycznym jego twórczości jest ekologia i pacyfizm. Przyroda w całej krasie oraz zamiłowanie do rowerów jest jedną z jego twórczych fascynacji.
Henryk Żarski urodził się w Jabel-Waren w Niemczech, gdzie deportowano jego rodziców. W 1947 r. wrócił do Polski i przebywał w placówkach opiekuńczych. W pociągu z transportem dzieci z byłych terenów Rzeszy został odnaleziony bez rodziców, a do ubranka miał przyczepioną kartkę z datą urodzenia.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach