22 stycznia przypada rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – narodowego zrywu skierowanego przeciw rosyjskiemu zaborcy. W wyniku przede wszystkim silnej rusyfikacji polskiego społeczeństwa zaktywizowały się organizacje patriotyczne, które doprowadziły do militarnej mobilizacji w Królestwie Polskim.
Stracie wojsk zaborcy z kujawskim odziałem powstańczym ukazał na obrazie Jan Durkiewicz (ur. 1941 r.), rzeźbiarz i malarz ludowy. W cyklu #sztukazkalendarza prezentujemy jego pracę zatytułowaną „Kujawiacy w powstaniu styczniowym”. Artysta ukazał potyczkę, która mogła być inspirowana Bitwą pod Krzywosądzem 19 lutego 1863. Na obrazie niebo w czerwonych odcieniach koresponduje ze śmiercią powstańców i krwawym charakterem prezentowanych wydarzeń. Z drugiej strony wybija się intensywna zieleń drugiego planu i błękit stroju powstańców będący połączeniem regionalnego stroju kujawskiego z czamarą i rogatywką powstańczą. Artysta ukazując udział kujawiaków w historycznych wydarzeniach chciał przypomnieć o ich zaangażowaniu w zryw narodowy.
Jan Durkiewicz bardzo często w swoim malarstwie odnosi się do tematyki historycznej, co staje się dla niego przyczynkiem do prezentowania indywidualnej postawy patriotycznej. Prócz wydarzeń historycznych zarówno w rzeźbie i malarstwie Durkiewicz podejmuje tematy sakralne i wiejskie sceny obyczajowe. W jego pracach widać również przywiązanie do „małej ojczyzny”, poprzez podejmowanie motywów regionalnych – Kujaw.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach