22 lutego 1814 r. w Przysusze urodził się Oskar Kolberg – wybitny polski etnograf, folklorysta, kompozytor. Autor licznych monografii regionalnych opisujących XIX-wieczną kulturę ludową. Z okazji rocznicy jego urodzin w cyklu #sztukazkalendarza prezentujemy obraz „Oskar Kolberg” namalowany przez Adelę Łazarską.
W tym przedstawieniu malarskim uchwycona została praca Kolberga w terenie. Etnograf siedzi w otoczeniu śpiewających młodych dziewcząt i w skupieniu zapisuje słowa zasłyszanej pieśni. Łazarska na pierwszym planie kompozycji umieściła postaci trzech wieśniaczek oraz badacza. Większa część przestrzeni obrazu, to rozciągające się pasy zieleni przedzielone strumykiem, urozmaicone pagórkami oraz pojedynczymi drzewami. Obok grupy postaci widoczny jest fragment płotu zagrody, przez który przeziera bujna roślinność i kwiaty. W oddali, w lekkim zamgleniu wyłania się fragment panoramy miejskiej z widoczną wieżą kościelną i dachami budynków.
Łazarska ukazując pracę etnografa w terenie podkreśliła idylliczny charakter wiejskiego pejzażu, tak jakby chciała wskazać na piękno świata, który Kolberg starał się ocalić od zapomnienia. Siedzące na trawie bose dziewczęta wyglądają naturalnie (jakby etnografa tam nie było), a ich ubrania wyróżniają się kolorystycznie od dominujących zieleni.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach