22 listopada w kościele rzymskokatolickim wspominamy męczennicę św. Cecylię – patronkę chórzystów, lutników, muzyków, organistów. Jej atrybuty to organy, chociaż bardziej prawdopodobnym jest, że jako dobrze urodzona Rzymianka grała na harfie.
Prezentowana w naszym cyklu #sztukazkalendarza rzeźba „Św. Cecylia” Antoniego Kamińskiego (ur. 1947 r.) ukazuje świętą trzymającą organy. Strój oraz nakrycie głowy kobiety nie pochodzi z czasów Cesarstwa Rzymskiego i jest swobodną interpretacją artysty. Dekoracja z charakterystycznych dla stylu Kamińskiego kwiatów pełni jednocześnie funkcję kolumny dla instrumentu. Rzeźba została wykonana z dużą starannością i pieczołowitością zarówno co do rytu, jak i polichromii.
Antoni Kamiński to współtwórca i propagator kutnowskiej szkoły rzeźbiarskiej czerpiącej ze stylistyki ludowej. Tworzy od końca lat 60. XX w. Najchętniej podejmuje tematy związane z życiem codziennym dawnej wsi, które to artysta prezentuje jako niezwykle sielskie i wyidealizowane. Panteon świętych również zajmuje ważne miejsce w jego twórczości.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach