22 kwietnia przypada równonoc wiosenna (półkula północna) i równonoc jesienna (półkula południowa). Ta wyjątkowa równowaga zdecydowała o ustanowieniu Światowego Dnia Ziemi. Z tej okazji w cyklu #sztukazkalendarza prezentujemy dwa obrazy o tematyce ekologicznej Władysława Matlęgi (ur. 1942): „Dlaczego to jest zniszczone” oraz „Puszcza, Biało-Wieska nie wycinajcie”.
Pierwszy z obrazów przedstawia okazałych rozmiarów żubra wokół którego znajdują są pnie ściętych drzew. Artysta łączy w nim przekaz proekologiczny ze złem wojny: „Dla trzego to jest zniszczone / Świat niszczejeje krew się poleje / Zło nastepóje bo do wojny się szykuje”.
W drugim obrazie Matlęgi – „Puszcza, Biało-Wieska, niewycinajcie jej” na pierwszym planie kompozycji znajdująsię rzędy wyciętych pni, za nimi, skontrastowany, gęsty las z soczystą zielenią koron drzew. W stronę lasu leci stado ptaków, a pośrodku, nad pasem zielni zachodzi słońce w czerwonej tonacji. Krwawe słońce łączy w swej symbolice hekatombę drzew ze zniszczeniami, które niesie ze sobą wojna, klęski żywiołowe.
Władysław Matlęga urodził się w 1942 roku w Łąkcie Górnej (pow. bocheński). Malarstwem zajął się stosunkowo późno – w wieku 65 lat. Pierwsze obrazy powstawały na materiałach wtórnych: dykcie, płycie pilśniowej i artysta wystawiał je na sprzedaż rozwieszając je na parkanie krakowskiej Hali Targowej. Cechą charakterystyczną stylu Matlęgi jest łączenie obrazu z tekstem. Artysta poprzez swoją twórczość angażuje się we współczesne tematy społeczne, polityczne. Każdy jego obraz to komunikat – formuła dla wyrażania opinii na bieżące kwestie. Matlęga szczególnie uwrażliwiony jest na kwestie ekologiczne – niszczenie ekosystemu naszej planety oraz tworzy obrazy o wymowie pacyfistycznej.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach