21 maja obchodzimy Światowy Dzień Kosmosu ustanowiony przez amerykańskich astronautów, aby upamiętnić eksplorację przestrzeni kosmicznej, inspirować do dalszej pracy oraz zachęcać do zgłębiania tajemnic wszechświata.
Zagadki kosmosu stały się również źródłem natchnienia dla niezwykłej osobowości twórczej, kaszubskiego artysty ludowego Józefa Chełmowskiego. Prezentowane przez nas niezwykłe malowidło na płótnie to intrygująca refleksja kosmogoniczna, która łączy w sobie założenia naukowe, pierwiastek boski oraz indywidualne poszukiwania sensu istnienia kosmosu. To fenomenalna próba zrozumienia prawideł rządzących we wszechświecie. Według Józefa Chełmowskiego w centrum kosmosu znajduje się Bóg, a wokół niego jest siedmiu Archaniołów, z których każdy pełni określone role i dba o harmonię wszechświata.
Układ słoneczny według artysty odpowiada naukowym ustaleniom ale twórca wprowadza pewne novum – nasza planeta Terra posiada bliźniaczą planetę Zjawę, która jest dawczynią życia. Obydwie znajdują się w objęciach aniołów i połączone są pępowiną. Tak cykl życia ziemskiego opisuje sam artysta:
„Oto planeta Ziemia
bez życia wszelkiego.
I oto kieruję planetę Zjawa
z życiem jej bujnym, która
po złączeniu się z Ziemią
pozostawi wszelkie jej życia
ku życiu ziemskiego i oddali
się na miliony lat w kosmos”
Kaszubski artysta akcentuje jednak, że to boska sprawczość stanowi sens funkcjonowania wszechświata a ludzki umysł nie jest w stanie poznać i naukowo uzasadnić wszystkich tajemnic uniwersum:
„…życie kosmiczne niepojętne
dla umysłu człowieka są
to majestatyczne siły”.
Józef Chełmowski (1934-2013) kaszubski ludowy artysta i filozof, konstruktor, miłośnik swojego regionu. Swoje artystyczne pasje realizował w rzeźbie i malarstwie uzupełniając je słowem – refleksją łączącą głęboką religijność z indywidualną wrażliwością i pomysłowością.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach