20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Dzień ten ustanowiło Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 roku, aby zwrócić uwagę publiczną na problemy osób, które na skutek wojen, prześladowań politycznych, kryzysów humanitarnych musiały opuścić swoją ojczyznę.
Problematykę uchodźctwa poruszył w swojej pracy Władysław Matlęga, polski malarz z kręgu art brut. Artysta w swoim obrazie odniósł się do kryzysu uchodźczego, który miał miejsce w ostatnich latach, w krajach Unii Europejskiej. Zrobił to w charakterystycznym dla siebie stylu, w którym tekst koresponduje z obrazem, a całość ma charakter komentarza odnoszącego się do sytuacji politycznej.
W swojej pracy skomponowanej w trzech pasach poziomych, artysta ukazuje zróżnicowany pod względem płci i wieku tłum uchodźców uciekających przed wojną, którą symbolizują unoszące się w górze samoloty bojowe oraz „krwawo” zachodzące słońce. Ludzie są uśmiechnięci i emanują nadzieją oraz spokojem, jednak przy uważniejszym spojrzeniu widać że kilkoro z nich leży na ziemi i jest zadeptywanych, jedna z postaci ma obciętą głowę. Z przodu grupy jest dwóch mężczyzn, którzy zawracają. Trudno jednoznacznie zinterpretować, czy są to osoby, które nie zostały wpuszczone, do krajów UE, czy też te postaci to urzędnicy europejscy, którzy pilnują porządku lub wręcz nie wpuszczają tułaczy. Wśród maszerującego tłumu ten dość enigmatyczny moment związany z upadkiem i śmiercią wywołuje niepokój i zakłóca spokojny rytm obrazu.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach