W sztuce ludowej oraz nieprofesjonalnej motyw polskiej flagi występuje najczęściej w pracach o tematyce historycznej (postaci historyczne, batalistyka, powstania narodowe). Biało-czerwone wstęgi to również element, który artyści łączą z przedstawieniami maryjnymi. Tak jest m. in. w przypadku prezentowanych dziś – z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej – obrazów autorstwa słynnego zakopiańskiego malarza na szkle – Zdzisława Walczaka: „Dar Nowożeńcom na Słowacji”, „Dar Ludźmierzan dla Papieża” i „Matka Boska Jaworzyńska”.
Wynika to ze związku kultu maryjnego (jako niezwykle istotnego w polskim katolicyzmie) z patriotyzmem. Liczne święta maryjne łączą się w kalendarzu z obchodami historycznych rocznic. Najświętsza Matka Boska obwołana jest Królową Polski, której święto przypada 3 maja i łączy się ze świętem Konstytucji. Elementy religijne i narodowe przenikają się w wizerunkach maryjnych jako stałe symbole kształtujące postawę patriotyczną.
Zdzisław Walczak malując zarówno obraz mający być prezentem dla młodej pary, jak i w przypadku daru dla papieża Jana Pawła II dokonał oczywistego wyboru – wariantów wizerunku maryjnego (Matka Boska Częstochowska i Królowa Podhala). Ten jakże wymowny wizerunek artysta dopełnił biało-czerwonymi wstęgami – scalając tym samym los narodu polskiego z opieką Matki Boskiej (Jej wizerunki występują w wielu regionalnych odmianach kształtując jednocześnie tożsamość i poczucie przynależności z „małymi ojczyznami”).
Sfera narodowo-patriotyczna, która łączy się z postawą religijną to dla twórców ludowych, jak i współczesnych tworzących w tej konwencji, niewyczerpalne źródło inspiracji artystycznych.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach