2 grudnia Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Zniesienie Niewolnictwa (w rocznicę uchwalenia Konwencji Narodów Zjednoczonych o likwidacji handlu ludźmi z 2 grudnia 1949 r.).
W cyklu #sztukazkalendarza prezentujemy rzeźbę ceramiczną Janiny Gozdeckiej (ur. 1936 r.) zatytułowaną „Na katordze”. Artystka przedstawiła postać nagiego mężczyzny wykonującego pracę na polu. W pasie i w kostkach u nóg został on skrępowany powrozami, aby uniemożliwić mu ucieczkę. Mężczyzna w dłoniach trzyma prymitywne, drewniane narzędzie rolnicze – kopaczkę. Rzeźba wykonana jest z gliny, która po wypaleniu ma kremową barwę, co jest charakterystyczne dla warsztatu rzeźbiarki. Gozdecka do obiektu dołączyła odręczny opis: „Niewolnicy okuci w kajdany zmuszani do ciężkiej pracy dzień i noc. Głównie zajmowali się uprawą ziemi”.
Janina Gozdecka jest córką znamienitego garncarza Stanisława Seweryńskiego. Dlatego też już jako dziecko towarzyszyła ojcu w pracy zdobiąc gliniane wyroby, a z czasem zaczęła wykonywać pierwsze figurki o tematyce sakralnej. Stopniowo tematyka podejmowana przez Gozdecką znacznie się poszerzyła o tematy wiejskie, obyczajowe, historyczne lub jak w przypadku prezentowanego dziś obiektu, o ważne zagadnienia społeczne i polityczne.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach