19 września obchodzimy Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk. Tego dnia przypominamy o potrzebie ochrony i ograniczenia ingerencji człowieka w przestrzeń dzikiej przyrody.
W cyklu #sztukazkalendarza prezentujemy obraz kieleckiego malarza nieprofesjonalnego Tadeusza Żaka (1925-1998), pt. „Rajski Ogród”. Ta artystyczna wizja Edenu oddaje charakter tych skrawków świata przyrody, w których królują prawa przyrody. Obraz ukazuje świat, w którym w harmonii żyje wiele gatunków zwierząt, w otoczeniu bujnej roślinności.
Tadeusz Żak – malarz i rzeźbiarz, naiwista, urodził się w 1925 r. we wsi Gruchawka (okolice Kielc). Ukończył 7 klas szkoły podstawowej i wyuczył się w zawodzie ślusarza. W latach 70 zaczął tworzyć w korzeniu sceny z życia wsi. Później rzeźbił pamiątki regionalne. Swój indywidualny styl malarski i rzeźbiarski wykształcił w latach 80. Jego obrazy to wielofiguralne kompozycje utrzymane w bogatej palecie barw. W swoich pracach artysta poruszał zarówno tematykę religijną, obyczajową inspirowaną życiem wiejskim.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach