19 marca obchodzimy Dzień Jedności Kaszubów (kasz. Dzéń Jednotë Kaszëbów). Święto ustanowione zostało na pamiątkę pierwszej historycznej wzmianki o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX. Tego dnia w cyklu #sztukazkalendarza prezentujemy prace Józefa Chełmowskiego (1934-2013) wybitnego kaszubskiego artysty ludowego.
Józef Chełmowski to artysta niekonwencjonalny, który w swoich dziełach zawierał przesłanki filozoficzne wyrastające na gruncie religijności. Sfera metafizyczna, życie codzienne i region kaszubski były dla niego głównymi źródłami inspiracji – zarówno do pracy twórczej, jak i podwalin jego filozofii. Rodzinny dom artysty w Brusach Jagliach stał się muzeum regionalnym, w którym znajdują się jego rzeźby, obrazy na szkle i płótnie, instrumenty muzyczne oraz konstrukcje techniczne.
Jedną z form, w której prezentował Chełmowski swoje rozważania były tzw. „księgi” – malowane przez niego obrazy połączone ze słowem pisanym. To swoisty rodzaj literatury artystyczno-filozoficznej. W prezentowanej dziś księdze „Lecznictwo ludowe” artysta ukazuje medycynę ludową od strony praktycznej wyjaśniając jednocześnie jej działanie w aspekcie duchowym. Połączenie obrazu i słowa dla autora jest niezbędną formą, aby uzupełnić prezentowany temat.
Naukowe poglądy i prawdy religijne w dziełach Chełmowskiego przechodzą przez soczewkę ludowego, magicznego wyobrażenia. Tak powstają jego artystyczne traktaty filozoficzne. Podobnie jest w przypadku pracy zatytułowanej „Grawitacja duszy”, gdzie tematem jest wędrówka ludzkiej duszy po ścieżkach życia i śmierci. Artysta w osobliwy sposób przedstawia tajemnicę ludzkiego bytu odwołując się do praw fizyki i prawd biblijnych tworzy kompletny i spójny obraz przemijania ludzkiego życia. Człowiek w wizjach Chełmowskiego jest zawsze częścią wielkiej boskiej machiny, a jego życie to istnienie się w sferze sacrum.
Ostatni z prezentowanych obiektów to rzeźba „Ksiądz Józef Wrycza” – postać niezwykle ważna dla historii i tożsamości kulturowej Kaszubów. Józef Wrycza (1884-1961) duchowny katolicki i działacz niepodległościowy na Pomorzu. Wrycza przez całą okupację musiał się ukrywać – podczas II wojny światowej za pomoc w jego pojmaniu naziści wyznaczyli wysoką nagrodę. Chełmowski przedstawiając wizerunek tej legendarnej postaci wykorzystuje dosłownie płaszczyznę jego wojskowego płaszcza, aby dopowiedzieć pewien niezwykle ważny a często pomijany element biografii duchownego. Artysta poprzez malunek i tekst wspomina o rodzinie Knytrów, która uratowała Wryczę wywożąc go ukrytego na wozie z gnojem przez kordon esesmanów. Sami Knytrowie zostali zamordowani w obozie Stutthof. Chełmowski poprzez swoją pracę daje wyraz sprawiedliwości dziejowej. Ukazuje historię jednostek, których bohaterska i patriotyczna postawa nie została należycie upamiętniona. Chełmowski to moralista, który poprzez swoją twórczość artystyczną wskazuje co jest dobre i złe.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach