18 maja został w 1977 r. ustanowiony przez działającą przy UNESCO Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM) Międzynarodowym Dniem Muzeów. Z tej okazji w naszym cyklu prezentujemy akwarelę toruńskiej artystki Janiny Rachwald. Malarka w roku 1967 zamieszkała w Toruniu i tym samym spełniła swoje marzenia o tym pięknym i fascynującym mieście. Szczególnie miejska architektura stała się inspiracja i pożywką dla rozwoju jej malarskiej pasji. Janina Rachwald spacerując po Toruniu szkicowała w zeszycie budynki, uliczne zaułki i panoramę miasta. W jej szkicowniku zostało uwiecznione również Muzeum Etnograficzne.
Charakterystyczny dla naszego muzeum budynek Arsenału oraz trzy skansenowskie zagrody pojawiły się także na jednym z obrazów toruńskiego malarza i rzeźbiarza Wiktora Chrzanowskiego. Oprócz tego, że zarówno Janina Rachwald, jak i Wiktor Chrzanowski chętnie malowali toruńskie pejzaże, w tym i nasze muzeum, ich artystyczne życiorysy łączy również to, że właśnie dzięki działalności MET ich twórczość została zaprezentowana szerokiej publiczności. Prace artystów prezentowaliśmy na wystawach indywidualnych i w publikacjach. W naszych zbiorach sztuki znajdują się największe kolekcje prac obojga artystów.
Janina Rachwald (1896-1979) urodziła się w Krakowie w zamożnej rodzinie mieszczańskiej. Po II w. św. zamieszkała na kilka lat w Toruniu co związane było z pracą jej męża. Ale dopiero gdy owdowiała zamieszkała tu już na stałe. Początkowo koncentrowała się na realistycznych akwarelach, ale długo szukała nowego sposobu wyrazu właściwego dla swojej wrażliwości, tak aby oddać niesamowitość i piękno toruńskich zabytków. Tak powstawały jej oryginalne baśniowe stylizacje miasta.
Wiktor Chrzanowski (1946-2012) – malarz i rzeźbiarz od urodzenia związany z Toruniem. Od dzieciństwa wykazywał zdolności plastyczne i zainteresowanie sztuką. W 1972 r. skończył pomaturalną szkołę reklamy w Ciechanowie. W poszukiwaniu pracy wyjechał na Śląsk, gdzie zafascynował się lokalnym folklorem. Przez trzy lata pracował jako dekorator w Katowicach, Bytomiu a po powrocie do Torunia m.in. w dekoratorni Teatru im. Wilama Horzycy. W jego karierze artystycznej przełomowe znaczenie miało nawiązanie w 1983 r. współpracy z Muzeum Etnograficznym w Toruniu.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach