Światowy Dzień Sybiraka to święto obchodzone 17 września w rocznicę agresji radzieckiej na Polskę. Obchody tego wydarzenia zostały ustanowione w 2004 r. z inicjatywy Związku Sybiraków. Tego dnia wspominamy również wydarzenia z 10 czerwca 1989 r., kiedy to w budynku administracyjnym Muzeum odbyło się walne zgromadzenie Sybiraków, podczas którego powołano Wojewódzki Związek Sybiraków i wybrano zarząd oddziału w Toruniu. Przed muzealną salą widowiskową w czerwcu 2019 r. odsłonięto tablicę upamiętniającą te wydarzania.
W cyklu #sztukazkalendarza prezentujemy obraz „Wywóz na Sybir” szczecińskiego malarza nieprofesjonalnego Kazimierza Bułdo. Scena przedstawia rodzinę, po którą przyszli radzieccy żołnierze. Matka, do której tuli się młodsze dziecko modli się, w akcie rozpaczy do wizerunku Matki Boskiej Ostrobramskiej. Obok leżą spakowane walizki i tobołki. Modlitwa kobiety to ostatnia czynność, którą zrobi w swoim domu przed wywózką. Starszy syn trzyma w geście pożegnania fotografię ojca w mundurze. Przywiązanie rodziny do wartości katolickich i ich patriotycznej postawy podkreśla, prócz obrazu maryjnego, zawieszone na ścianie popiersie Marszałka Piłsudskiego. Dokładną datę wydarzenia wskazuje kalendarz naścienny – 2 lutego 1940 r. Było to na kilka dni przed pierwsza masową deportacją Polaków z ziem zaanektowanych przez ZSRR. W lutym 1940 r. deportowane były m.in. rodziny polskich oficerów zamordowanych wiosną 1940 r. w Katyniu. Stąd też możemy wywnioskować, że ojciec na zdjęciu był polskim oficerem.
Kazimierz Bułdo urodził się w 1934 r. w Wilnie. Ukończył szkołę podstawową i zdobył wykształcenie w zawodzie ślusarza. Pasję twórczą realizował zarówno w malarstwie olejnym, jak i w rzeźbie w drewnie.. Pierwsze rzeźby, które wykonał były to zabawki dla syna, a obrazy zaczął malować w wojsku dla kolegów, aby nabierać wprawy i lepiej poznać warsztat malarski.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach