Przypadające 15 maja Święto Polskiej Muzyki i Plastyki ma na celu promocję rodzimych artystów, zarówno muzyków, kompozytorów jak i twórców z zakresu dziedzin plastycznych. To także święto wszystkich artystów ludowych i nieprofesjonalnych, muzykantów i śpiewaków oraz twórców sztuki naiwnej, prymitywnej, art brut.
W 1974 r. nasze Muzeum zorganizowało konkurs na sztukę ludową pod hasłem „Wielcy Polacy, ich życie i dzieła w rzeźbie ludowej”. Wzięło w nim udział 143 autorów z całego kraju. Dzięki tej inicjatywie kolekcja rzeźby Działu Sztuki i Estetyki MET wzbogaciła się o wizerunki zasłużonych Polaków, słynnych postaci historycznych z różnych epok i dziedzin.
W ramach obchodów Święta Polskiej Muzyki i Plastyki prezentujemy prace autorstwa Piotra Kwita. Kompozycja tych rzeźb jest podobna – postaci na postumencie trzymają w dłoniach charakterystyczne dla swej profesji atrybuty. Ich tematyka to dla artysty nie tylko wymóg konkursowy, ale też wyraz pasji i zainteresowań. Piotr Kwit, oprócz swoich realizacji rzeźbiarskich i malarskich, pracował jako organista. Interesował się muzyką klasyczną, wykonywał dla siebie proste instrumenty muzyczne i sam komponował. Jego życiorys to harmonijne przeplatanie się dwóch pasji: muzyki i plastyki.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach