
Stanisław Wyspiański, wyk. Piotr Kwit, 1974 r., Zalesie, woj. małopolskie, drewno polichromowane, fot. Marian Kosicki

Stanisław Moniuszko, wyk. Piotr Kwit, 1974 r., Zalesie, woj. małopolskie, drewno polichromowane, fot. Marian Kosicki

Henryk Wieniawski, wyk. Piotr Kwit, 1974 r., Zalesie, woj. małopolskie, drewno polichromowane, fot. Marian Kosicki
Przypadające 15 maja Święto Polskiej Muzyki i Plastyki ma na celu promocję rodzimych artystów, zarówno muzyków, kompozytorów jak i twórców z zakresu dziedzin plastycznych. To także święto wszystkich artystów ludowych i nieprofesjonalnych, muzykantów i śpiewaków oraz twórców sztuki naiwnej, prymitywnej, art brut.
W 1974 r. nasze Muzeum zorganizowało konkurs na sztukę ludową pod hasłem „Wielcy Polacy, ich życie i dzieła w rzeźbie ludowej”. Wzięło w nim udział 143 autorów z całego kraju. Dzięki tej inicjatywie kolekcja rzeźby Działu Sztuki i Estetyki MET wzbogaciła się o wizerunki zasłużonych Polaków, słynnych postaci historycznych z różnych epok i dziedzin.
W ramach obchodów Święta Polskiej Muzyki i Plastyki prezentujemy prace autorstwa Piotra Kwita. Kompozycja tych rzeźb jest podobna – postaci na postumencie trzymają w dłoniach charakterystyczne dla swej profesji atrybuty. Ich tematyka to dla artysty nie tylko wymóg konkursowy, ale też wyraz pasji i zainteresowań. Piotr Kwit, oprócz swoich realizacji rzeźbiarskich i malarskich, pracował jako organista. Interesował się muzyką klasyczną, wykonywał dla siebie proste instrumenty muzyczne i sam komponował. Jego życiorys to harmonijne przeplatanie się dwóch pasji: muzyki i plastyki.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach