Boże Ciało to święto ku czci Najświętszego Sakramentu. W ludowym kalendarzu agrarnym przypada w czasie wiosenno-letniego przełomu. Przez wzgląd na przenikanie się tradycji ludowych z naukami Kościoła, na wsi przez wieki był to okres zabiegów – modlitewnych i magicznych – o ochronę wschodzących zbóż, pogodę i urodzaj.
W tym czasie święcono zioła, które później – umieszczone we wnętrzu domostw – miały chronić mieszkańców. Funkcję apotropeiczną pełniły również gałązki brzozy zrywane po nabożeństwie i procesji z ołtarzy.
„Boże Ciało” – prezentowany obraz na szkle autorstwa Janiny Jarosz, to niezwykle barwne i dekoracyjne przedstawienie procesji Bożego Ciała. Korowód postaci w strojach góralskich zapełnia całą przestrzeń malowidła i emanuje radosnym, i jednocześnie podniosłym nastrojem.
Janina Jarosz urodziła się w 1950 r. w Zakopanem. Od 1969 r. pisze wiersze, a od 1975 r. maluje na szkle. Tej popularnej na Podhalu techniki nauczył ją mąż, również znany twórca ludowy Zdzisław Walczak. Obrazy Janiny Jarosz charakteryzują się intensywną kolorystyką i dekoracyjnością. W jej twórczości żywy jest duch tradycji góralskich.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach