Z okazji obchodów Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w cyklu #SztukazKalendarza prezentujemy prace kujawskiego malarza i rzeźbiarza Jana Durkiewicza.
Artysta urodził się w 1941 r. w Zielęcinie (Wielkopolska) a od 1973 r. związał na stałe z Kujawami i zamieszkał w Wołuszewie pod Ciechocinkiem. Durkiewicz pochodzi ze środowiska wiejskiego i to w nim szuka inspiracji artystycznych. Praca w gospodarstwie pokrzyżowała jego plany związane z edukacją artystyczną. W rezultacie twórca sam szkolił się w zakresie rzeźby i poznawał tajniki warsztatu malarskiego. Uczył się malarstwa wykonując m. in. kopie obrazów wielkich mistrzów, Kossaków czy Chełmowskiego. W swojej pracy zawsze stawia sobie poprzeczkę wysoko, jest bardzo ambitny i wymagający. Artysta świadomie w swojej twórczości odwołuje się do ludowej konwencji.
Durkiewicz to twórca religijny i przywiązany do tradycji, poprzez swoje dzieła stoi nijako na straży pewnych wartości i chroni pamięć o życiu dawnej wsi utrwalając jego piękno. To właśnie codzienność wiejska, w aspekcie powszedniej pracy, a także zwyczajów i tradycji jest głównym tematem jego twórczości.
Każda praca Jana Durkiewicza to efekt długich przemyśleń i starannie zaplanowanej kompozycji. Zarówno w malarstwie jak i w rzeźbie zwraca uwagę precyzja wykonania i zachwyca niezwykle wysoki poziom warsztatu. Linie konturów prowadzone są dokładnie i pewnie, a kolorystyka jest stonowana i nakładana czystymi plamami. Obrazy równomiernie wypełnione są światłem.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach