Z okazji obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w naszym cyklu prezentujemy rzeźbę autorstwa Jana Krajewskiego (1935-2017) zatytułowaną „Walka Powstańców przy Syrence na Solcu”. Praca odwołuje się do historycznych wydarzeń, które miały miejsce na Powiślu Czerniakowskim (Solcu) po wybiciu Godziny „W”.
Oddziały polskiej armii podziemnej w ujęciu artystycznym Krajewskiego z powodzeniem przeprowadzają natarcie na żołnierzy niemieckich. Walczący są przedstawieni na tle ruin murów, a nad nimi dominuje pomnik warszawskiej „Syrenki”, który wówczas znajdował się na Solcu, na terenie klubu sportowego. Syrenka warszawska symbolizuje tutaj totalną walkę o wolność. W dolnych partiach rzeźby na uwagę zasługuje postać cywila – małego chłopca, który rzuca granatami przeciwpancernymi w stronę niemieckiego czołgu. Mimo że podczas strać na Solcu żołnierze AK ponieśli olbrzymie straty, wymowa rzeźby przechyla szalę zwycięstwa na polską stronę.
Jan Krajewski rzeźbiarstwa uczył się od swojego ojca – Wincentego Krajewskiego. Tematyka historyczna zajmuje znaczącą pozycję. w jego twórczości.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach