1 maja – otwierając świąteczny weekend majowy – prezentujemy w cyklu #sztukazkalendarza obraz „Maj” Adama Pawlika z Różanki (pow. włodawski).
Adam Pawlik wraz z innym znanym artystą regionu lubelskiego – Bazylim Albiczukiem – są uznawani za twórców najpiękniejszych malarskich ogrodów w konwencji ludowej. Tak jak w przypadku prezentowanego dziś obrazu „Maj” artysta wielką wagę przykłada do drobiazgowego oddania piękna przyrody. Kwietne rabaty nie zlewają się w barwne plamy, ale są precyzyjnie oddane w formie kwiatostanu i liści. Dla malarza każdy kwiat jest jak człowiek – ma swój charakterystyczny wygląd i indywidualny charakter.
Artysta zaczął malować pod wpływem impulsu, aby uciec od trosk życia codziennego. W programie telewizyjnym zobaczył amatorskie święte obrazki, które były jego zdaniem, bardzo zniekształcone. Zapragnął sam stworzyć coś ładnego, co nie będzie związane z chorobami, trudami jego egzystencji (samotnością, śmiercią bliskich). Inspirował się tym co uznawał za najpiękniejsze – wiejskim pejzażem. Sceny rodzajowe z życia wsi oraz bogactwo przyrody zdominowało jego malarstwo.
Adam Pawlik oddawał na płótnie kształty bujnej roślinności, którą zaobserwował w swoim otoczeniu, tworząc niejako malarskie atlasy roślin. Różnorodność i piękno jego przedstawień kojarzy się w wizjami rajskiego ogrodu. W majowym obrazie artysty wśród roślinności, w centrum kompozycji znajduje się młoda dziewczyna z kotem. Wprawne oko dostrzeże również trzy gatunki ptaków.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach