Tradycje rybołówstwa i wędkarstwa na Pojezierzu Brodnickim (ekspozycja w Grzmięcy)
Wystawa przygotowana według scenariusza pracowników Działu Rybołówstwa i Zajęć Wodnych Muzeum Etnograficznego w Toruniu, otwarta w 2014 r. w miejscowości Grzmięca na Pojezierzu Brodnickim (powiat brodnicki, gmina Zbiczno, województwo kujawsko-pomorskie). Zrealizowana przez Muzeum we współpracy z Fundacją VETUSTAS Przestrzeń Pogranicza w Brodnicy na zlecenie PZW Okręg w Toruniu. Zgromadzone na ekspozycji eksponaty to przede wszystkim zbiory Muzeum Etnograficznego w Toruniu (280 nr inw.).
Celem wystawy jest ukazanie rybołówstwa i wędkarstwa Pojezierza Brodnickiego w rocznym cyklu przyrodniczym. Taka optyka pozwala uchwycić liczne w tych zajęciach związki człowieka z przyrodą. Narrację oparto na prezentacji zmieniających się w ciągu czterech pór roku, sposobów i metod połowu, wykorzystujących różne narzędzia rybackie. Zgodnie z tym przestrzeń wystawienniczą podzielono na następujące części: Wiosna, Lato, Jesień, Zima. Każda z nich zajmuje jedno z pomieszczeń budynku.
Na wystawie, obok licznych narzędzi połowu oraz towarzyszącego rybakom i wędkarzom sprzętu pomocniczego, wykorzystano bogaty materiał ilustracyjny: fotografie, ryciny, rysunki, kalendarz rybacki i notatki prasowe.
Wystawa mieści się na parterze budynku Zakładu Gospodarki Rybacko–Wędkarskiej w Grzmięcy, w czterech salach o łącznej powierzchni 110 m2. Od 30 sierpnia 2024 r. wystawa jest pod opieką Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Ekspozycja otwarta dla zwiedzających do 2026 r.
- Tradycje rybołówstwa i wędkarstwa na Pojezierzu Brodnickim
- Scenariusz: Dorota Kunicka, Artur Trapszyc
- Aranżacja plastyczna: Alicja Grążawska
- Aranżacja przestrzeni: Michał Kędzia
- Ze zbiorów: Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Toruniu oraz zbiorów prywatnych
- Lokalizacja: Ośrodek Tradycji Rybołówstwa i Wędkarstwa na Pojezierzu Brodnickim przy Zakładzie Gospodarki Rybacko–Wędkarskiej Okręgu PZW w Toruniu, Grzmięca 1