Święto Konstytucji 3 Maja ogłoszono narodowym w 1919 roku, na pamiątkę uchwalonej 3 maja 1791 roku konstytucji Rzeczpospolitej Obojga Narodów, uznawanej za pierwszą nowoczesną ustawę zasadniczą w Europie i drugą na świecie. Święto to wpisało się w historię naszej polskiej państwowości. Po drugiej wojnie światowej zniesione w 1951 roku, przywrócone zostało na krótko przez władze PRL w 1981 roku. W okresie stanu wojennego stało się zarzewiem konfliktu między społeczeństwem a władzami komunistycznym. W 1990 roku stało się ponownie naszym świętem narodowy.
Temat Konstytucji 3 Maja był rzadko podejmowany przez artystów nieprofesjonalnych. W muzealnej kolekcji sztuki znalazły się jednak trzy wyjątkowe prace o takiej tematyce. Są to obrazy Janiny Jarosz z Zakopanego, utrzymane w stylistyce charakterystycznej dla podhalańskiego malarstwa na szkle. Motywami je łączącymi jest górująca postać Matki Boskiej z Dzieciątkiem i nawiązania do Konstytucji 3 Maja, które pojawiają się w różnych kontekstach historycznych. Jeden z nich wprost odnosi się do jej uchwał zapewniających chłopom większą ochronę ze strony państwa. W sposób symboliczny ilustruje to scena z postacią w stroju szlachcica, która trzyma akt Konstytucji skierowany w stronę chłopów zakutych w dyby i kajdany. Na kolejnym obrazie pod postacią Matki Boskiej pojawia się orzeł biały trzymający biało-czerwoną wstęgę z napisem „3 Maja 1791”. Połączenie tych dwóch wątków nie jest przypadkowe, ponieważ tego samego dnia ustanowiono w 1920 roku święto kościelne Przenajświętszej Marii Panny Królowej Polski, obchodzone do dziś. Obrazy te Janina Jarosz namalowała w 1982 roku, kiedy obchody Święta Konstytucji 3 Maja niosły ze sobą restrykcje ze strony reżimu komunistycznego. Miały one nie tylko przywoływać pamięć o tym święcie, ale były aktem patriotyzmu i odwagi ze strony artystki oraz protestem przeciwko stanowi wojennemu. Trzecia z prezentowanych prac odwołuje się wprost do tych wydarzeń, o czym świadczy symbolika obrazu – data 3 Maja 1982 r., krwawiący orzeł pod przedstawieniem Matki Boskiej, zomowcy z pałkami, czołg, gazy łzawiące.
W zbiorach muzealnych znajduje się też kilka płaskorzeźb z przedstawieniami ks. Hugo Kołłątaja. Nie mają one wprawdzie bezpośrednich odniesień do Konstytucji 3 Maja, warto je jednak zaprezentować, by przy okazji tego święta przypomnieć i uhonorować jednego z głównych twórców konstytucji majowej.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach