Święta Flagi i Konstytucji 3 Maja mają związek z podtrzymywaniem i demonstrowaniem suwerenności oraz naszych tradycji narodowych i państwowych. Stwarzają one doskonałą okazję, by sięgnąć do muzealnej kolekcji sztuki i wirtualnie zaprezentować z niej dzieła wpisujące się w idee, do których święta te nawiązują. Jest to istotne zwłaszcza teraz, gdy nasze świętowanie będzie miało inny charakter, a muzea z powodu pandemii są zamknięte dla widzów.
Autorami przedstawionych prac są artyści nieprofesjonalni tworzący po II wojnie światowej. Wielu z nich w swej twórczości inspiruje się konwencją ludową. Niezależnie od technik, w których wykonane są dzieła, odzwierciedlają one indywidualny i rozpoznawalny styl charakterystyczny dla każdego twórcy. Przeważają prace z zakresu rzeźby w drewnie i malarstwa na szkle, mniej liczne są dzieła z malarstwa sztalugowego.
Twórczość artystów nieprofesjonalnych świetnie wpisuje się w idee utrwalania naszych tradycji narodowych i państwowych, ma też doskonałe walory edukacyjne. Nieprzypadkowo więc stała się tematem wystawy oferowanej przez Muzeum dla uczczenia Święta Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja.
Kurator wystawy wirtualnej: Bożena Olszewska
Fotografie: Marian Kosicki, Adam Zakrzewski, Archiwum MET
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach