Wielojęzyczność w kraju nad Wisłą (17. TFNiS)
31.03.2017
22 kwietnia w godz. 17.00-19.00 w ramach XVII Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki w Muzeum Etnograficznym odbędzie się impreza Wielojęzyczność w kraju nad Wisłą. Na sobotnie wydarzenie wstęp jest wolny.
W programie: koncert pieśni tatarskich, rosyjskich, w języku jidysz i w esperanto w wykonaniu Karoliny Cichej i Barta Pałygi. Repertuar muzycy czerpią z wielokulturowego dziedzictwa Polski – kraju nad Wisłą, gdzie do dziś żyją mniejszości etniczne. Z historycznie uwarunkowanego przemieszania wynika mozaika kulturowa szczególnie charakterystyczna dla północno-wschodnich peryferii Polski, jednak potomkowie tych grup narodowościowych są dziś rozproszeni na terenie całego kraju. Wkładem w dziedzictwo kulturowe Polski są zatem m.in. tradycyjne pieśni Żydów, Tatarów, Romów, Ukraińców, Białorusinów, Rosjan i Polaków, śpiewane w ich oryginalnych językach. Karolina Cicha zaprezentuje także powstały w Polsce międzynarodowy język z okazji Roku Ludwika Zamenhofa (twórcy esperanta) ogłoszonego przez UNESCO.
Koncert zostanie poprzedzony prezentacją i dyskusją panelową na temat wielojęzyczności oraz jej wpływu na wielokulturowe sąsiedztwo. W dyskusji udział wezmą: prof. Czesław Łapicz – filolog polski, slawista, kitabista, dr hab. Joanna Kulwicka-Kamińska – językoznawca, kitabista, dr Hubert Czachowski – etnolog, dr Magdalena Ziółkowska-Mówka – językoznawca, dr Karolina Cicha – literaturoznawca, wokalistka i instrumentalistka, Maria Pokrzywnicka – edukatorka muzealna i esperantystka. Współorganizatorem jest Centrum Badań Kitabistycznych UMK w Toruniu.
Fot. Czarli Bajka
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach