Questing na „Tajemnicach codzienności”
26.01.2022
Dla zwiedzających wystawę „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)” przygotowaliśmy questing pod tytułem „Pamiętnik”.
Questing to rodzaj interaktywnej gry edukacyjnej, której zagadki i rebusy rozwiązać należy szukając odpowiedzi w przestrzeni ekspozycji. Zadania podjąć się można w dowolnym czasie, samodzielnie, z rodziną lub w małych grupach. „Pamiętnik” otrzymać można wraz z biletem wstępu na wystawę. Czas gry to ok. 1 godz. 15 min.
Oto fabuła „Pamiętnika”:
Wchodząc na wystawę cofnąłeś się w czasie. Aby wrócić do teraźniejszości musisz przejść całą trasę, rozwiązać zadania i zebrać litery, które utworzą hasło. Twoim przewodnikiem po wystawie będzie 12-LETNIA STEFANIA. Mieszkała ona ponad sto lat temu wraz z rodzicami i siedmiorgiem rodzeństwa we wsi pod Chełmżą. Fragmenty jej pamiętnika stały się uzupełnieniem gry. Wystawa podzielona jest na 8 części. Zapoznaj się z ekspozycją, rozwiąż zadania i odgadnij hasło, które podpowie Ci gdzie znaleźć zagubiony przez Stefanię grzebień. Był to prezent na jej dwunaste urodziny i dziewczynka bardzo go lubiła. STEFANIA to postać fikcyjna, a jej historia została stworzona na podstawie wspomnień autentycznej mieszkanki podchełmżyńskiej wsi, LEOKADII BONIEWICZ, która swe losy opisała w powieści „Na przestrzeni wieku. Wspomnienia z lat 1860–1956”.
Koncepcja questingu: Joanna Sójka
Opracowanie graficzne: Katarzyna Rosik
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach