Dział Rybołówstwa i Zajęć Wodnych - Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Strona główna O muzeum Działy i zbiory Dział Rybołówstwa i Zajęć Wodnych

Dział Rybołówstwa i Zajęć Wodnych

Narzędzia i sprzęty rybackie w MET to największy zbiór tego typu w Polsce (4 000 szt.). W większości stanowią go eksponaty pozyskane w latach 1946-1972 przez prof. Marię Znamierowską-Prüfferową. Są to sieci ściankowe i matniowe, wiklinowe i siatkowe pułapki łowne (wiersze, żaki), narzędzia kolne (ości) i zahaczające (wędy, sznury) oraz liczny sprzęt pomocniczy, w tym sprzęt do transportu sieci i ryb.

Do najcenniejszych należy, licząca ponad 500 sztuk kolekcja narzędzi kolnych (ości, bodarze, grzebienie i kotwy), jedyna tak bogato reprezentowana kolekcja w Polsce.

Ponadto na uwagę zasługują zbiory rybołówstwa morskiego, a wśród nich bogato zdobione szelki do wyciągania niewodu (42 szt.) i podbieraki-kaszory, które należą do pomocniczych narzędzi rybackich.

Licznie reprezentowane są także sprzęty do połowu zimowego (głównie jeziorowego), takie jak sanie do transportu sieci, siekiery i piki (pieśnie) do rąbania lodu, łęki (szukarki) do przeciągania sieci pod lodem oraz kołowroty na saniach (baby) służące do wyciągania niewodu.

Z innych wymienić należy łodzie i czółna rybackie, w większości stanowiące przykłady szkutnictwa śródlądowego.

Osobny zbiór to kolekcja wędkarska, reprezentowana przez sprzęt fabryczny z okresu międzywojennego i z lat po II wojnie światowej oraz eksponaty wykonane przez amatorów, metodami chałupniczymi.

Czerpaki i grace to narzędzia piaskarzy. Służyły one do wyciągania żwiru, piasku i kamieni z dna rzeki.

Unikatowymi obiektami są tzw. domki nawodne – rodzaj niewielkich, drewnianych barek mieszkalnych (koszarek) na żelaznych pontonach. Oprócz rybaków żyły w nich rodziny reprezentujące różne zawody związane z pracą na rzece. Trzy takie barki stoją na terenie Parków Etnograficznych w Toruniu i Kaszczorku.

Jak sprzedać/podarować obiekt do muzeum

Ofertę sprzedaży lub daru dla muzeum można składać:

  • osobiście w muzeum – Wały gen. Sikorskiego 19, w Dziale Inwentaryzacji i Dokumentacji Muzealiów
  • e-mailem– na adres: inwentaryzacja@etnomuzeum.pl (prosimy dołączyć plik ze zdjęciem obiektu)

Przy składaniu oferty konieczne są informacje dodatkowe dotyczące oferenta (imię, nazwisko, adres, telefon) oraz obiektów (pochodzenie, historia, zastosowanie itp.). Po złożeniu oferty i przekazaniu przedmiotów otrzymają Państwo potwierdzenie przejęcia obiektów oraz informację o przybliżonym terminie posiedzenia Komisji Zakupów, która podejmuje decyzje o zakwalifikowaniu do zbiorów. O decyzji Komisji oraz dalszej procedurze zostaną Państwo niezwłocznie poinformowani. Osoby, które podarowały obiekty do muzeum, otrzymają pocztą podziękowanie za dar oraz informację o wpisie do Ksiąg Inwentarzowych.

Instytucja kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Facebook - otwiera się w nowej karcieFacebook - otwiera się w nowej karcieInstagram - otwiera się w nowej karcieLinkedIn - otwiera się w nowej karcieTwitter (X) - otwiera się w nowej karcie © 2025 Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Projekt i wykonanie: Hedea.pl