Kalendarium lekcji muzealnych - Muzeum Etnograficzne w Toruniu

DataTematykaOpisMiejsceCzas trwania
Do 5 styczniaOd adwentu do Trzech KróliZajęcia na temat bożonarodzeniowych tradycji Kujaw, Kaszub, Borów Tucholskich i Kociewia. Uczestnicy zwiedzają świąteczne aranżacje w chatach oraz śpiewają ludową kolędę lub wykonują „cacko” na choinkę.Park Etnograficzny, sala edukacyjnaok. 75 min.
9 stycznia – 9 lutegoOd Trzech Króli do zapustówZajęcia na temat ludowych tradycji okresu karnawału. Uczestnicy poznają różne znaczenia słowa kolęda oraz symbolikę postaci z korowodów zapustnych przebierańców.Wystawa Tajemnice codzienności…ok. 75 min.
19 marca – 12 kwietniaWielkanoc na Pomorzu i KujawachZajęcia na temat wielkanocnych tradycji Kujaw, Kaszub, Borów Tucholskich i Kociewia. Wśród świątecznych aranżacji w chałupach Parku Etnograficznego uczestnicy poznają ludowe zwyczaje związane z nadejściem Wielkiej Nocy.Park Etnograficznyok. 60 min.
7 maja – 21 czerwcaEcie pecie, gdzie jedziecieUczestnicy poznają realia życia wiejskiego dziecka z przełomu XIX/XX w. Bawią się wykorzystując dawne zabawki i elementy folkloru dziecięcego.Park Etnograficznyok. 75 min.
25 czerwca – 19 lipcaJak to na Kujawach ładnieSpotkanie poświęcone ludowemu zdobnictwu na Kujawach. Uczestnicy poznają dawne sposoby dekoracji wnętrz i bogactwo stroju kujawskiego, a także próbują swoich sił w wycinaniu firanki.Park Etnograficznyok. 75 min.
10 września –  11 październikaUpiecz się nam chlebieUczestnicy poznają dawne prace związane z uprawą zbóż, przetwórstwem ziaren i wypiekiem chleba oraz towarzyszące im zwyczaje. Na końcu mają możliwość skosztowania świeżego chleba.Park Etnograficznyok. 90 min.
15 października– 15 listopadaO lnie, płótnie i koszuliSpotkanie dotyczące tradycyjnych sposobów uprawy i obróbki lnu. Uczestnicy próbują swoich sił w pracy za pomocą dawnych narzędzi np. kijanki, dzierzgonia, cierlicy.Park Etnograficzny, sala edukacyjnaok. 90 min.
19 listopada – 29 listopadaPatroni szczęśliwej miłości (od IV klasy)Uczestnicy zapoznają się z ludową tradycją wróżb matrymonialnych. Dowiadują się w jakich sprawach nasi przodkowie zwracali się do św. Katarzyny i św. Andrzeja. Uczniowie biorą udział we wspólnej zabawie w odgadywanie przyszłości.Wystawa Tajemnice codzienności…ok. 75 min.
3 grudnia – 3 stycznia
(2025 r.)
Od adwentu do Trzech KróliZajęcia na temat bożonarodzeniowych tradycji Kujaw, Kaszub, Borów Tucholskich i Kociewia. Uczestnicy zwiedzają świąteczne aranżacje w chatach oraz śpiewają ludową kolędę lub wykonują „cacko” na choinkę.Park Etnograficzny, sala edukacyjnaok. 75 min.
Lekcje prowadzone przez cały rok szkolnyW dawnej szkole wiejskiejUczestnicy poznają szkolne życie swoich rówieśników sprzed ponad stu lat. Próbują pisania stalówką w obsadce, użycia tabliczek łupkowych oraz liczenia na liczydle.Wystawa Tajemnice codzienności…ok. 75 min
W to mi graj!Zajęcia umuzykalniające. Uczestnicy ćwiczą aktywne słuchanie, poznają tradycyjne instrumenty, piosenki i zabawy.Wystawa Tajemnice codzienności…ok. 75 min.
Technika w domu 100 lat temuUczestnicy poprzez aktywne zwiedzanie poznają dawne wiejskie udogodnienia techniczne. Dowiadują się jak nasi przodkowie przygotowywali posiłki, prali ubrania i oświetlali swoje domy.Wystawa Tajemnice codzienności…ok. 75 min.
Instytucja kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Facebook - otwiera się w nowej karcieFacebook - otwiera się w nowej karcieInstagram - otwiera się w nowej karcieLinkedIn - otwiera się w nowej karcieTwitter (X) - otwiera się w nowej karcie © 2025 Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Projekt i wykonanie: Hedea.pl