Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu zajmuje się dziedzictwem o charakterze materialnym i niematerialnym z zakresu etnografii, etnologii i antropologii oraz dziedzin pokrewnych, w tym różnorodnymi aspektami kultury ludowej.
W siedzibie głównej można zwiedzić wystawę stałą „Tajemnice codzienności…”, która w ciekawej formule opowiada o życiu codziennym na wsi w latach 1850-1950 od Kujaw do Bałtyku oraz Park Etnograficzny, gdzie znajdują się zabytki architektury z tych regionów etnograficznych.
Ciekawostką jest ekspozycja Salonik prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej poświęcona założycielce Muzeum.
Także tutaj prezentowane są interesujące wystawy czasowe.
Muzeum prowadzi także oddziały: Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce oraz Park Etnograficzny w Kaszczorku (dzielnica Torunia).
Muzeum prowadzi szeroką działalność edukacyjną dla różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Organizuje spotkania, wykłady warsztaty, koncerty oraz kiermasze sztuki ludowej.
Muzeum ma bogatą ofertę wydawniczą dostępną w sklepiku muzealnym oraz na naszej stronie internetowej.
Podstawowym zadaniem Muzeum jest gromadzenie, naukowe opracowywanie, przechowywanie, ochrona, konserwacja i udostępnianie dóbr kultury. Muzeum gromadzi także materiały dokumentacyjne dotyczące etnologii oraz nauk pokrewnych. Zasięg działań kolekcjonerskich i badawczych to obszar całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem terenów województwa kujawsko-pomorskiego.
Muzeum jest samorządową instytucją kultury i działa w oparciu o ustawę o muzeach z dnia 21 listopada 1996 r., a jego Organizatorem jest Województwo Kujawsko-Pomorskiego. Muzeum jest wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. Jego twórczynią i pierwszym wieloletnim dyrektorem była prof. Maria Znamierowska-Prüfferowa, której imię Muzeum nosi od 15 grudnia 1999 r. Muzeum Etnograficzne w Toruniu jest jednym z trzech samodzielnych muzeów etnograficznych w kraju i współpracuje z organizacjami posiadającymi podobne cele.

Muzeum
Etnograficzne
w Toruniu
Muzeum Etnograficzne w Toruniu to prawdziwa podróż w czasie i przestrzeni, gdzie można odkryć bogactwo polskiej kultury ludowej. Wśród malowniczych ekspozycji znajduje się skansen z autentycznymi chatami i warsztatami rzemieślniczymi, które przeniosą Cię w świat dawnego życia wsi. Fascynujące wystawy stałe oraz czasowe prezentują unikalne zbiory strojów, obrzędów, sztuki ludowej i przedmiotów codziennego użytku. To miejsce pełne tradycji i opowieści, które zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych, zapraszając do bliższego poznania naszych korzeni.
Olenderski Park
Etnograficzny
w Wielkiej Nieszawce
Witamy w niezwykłym świecie olendrów! Urokliwie położony nadwiślański skansen opowiada o losach przybyszów – menonitów i ewangelików (luteran), którzy od połowy XVI wieku zakładali swoje świetnie prosperujące gospodarstwa na zalewowych terenach położonych wzdłuż biegu Wisły. Odwiedzając nas dowiecie się, jak uciekający przed prześladowaniami religijnymi przybysze z Niderlandów i Fryzji, budowali swoje nietypowe dla okolicznej architektury chłopskiej zagrody,
jak zabezpieczali swój dobytek przed powodziami i jak pracowali. Odkryjecie kim byli, jak wyglądały ich społeczności oraz codzienne funkcjonowanie na trudnych w uprawie nadwiślańskich ziemiach. Zaglądając do wnętrz dużych, bogato urządzonych domów, sprawdzicie, jak płynęło życie ich mieszkańców skupione wokół różnych zajęć domowych i gospodarskich. W położonym na uboczu, a jednak w niedalekiej odległości
od toruńskiej starówki skansenie, pośród pól i łąk znajdziecie odpowiedzi na liczne pytania związane z tajemniczymi olendrami, poczujecie atmosferę spokojnej nadwiślańskiej wsi, a także odpoczniecie od gwaru i miejskiego hałasu.
Park
Etnograficzny
w Kaszczorku
Park Etnograficzny w Kaszczorku to wyjątkowe miejsce, w którym odkryjesz życie dawnych mieszkańców nadwiślańskich osad rybackich. W malowniczej scenerii znajduje się autentyczna osada rybacka z oryginalnymi chatami, warsztatami i sprzętem używanym przez rybaków przed laty. Spacerując po skansenie, przeniesiesz się w czasie i poznasz tradycje rybackie, techniki połowu oraz codzienne życie ludzi, dla których rzeka była centrum świata. To idealne miejsce dla miłośników historii, przyrody i regionalnej kultury, które zapewnia niezapomniane wrażenia całej rodzinie.