Uciecha, lew i małpa w zbiorach muzeum
Do zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu trafią nowe obrazy: „Kino Uciecha” Czesława Chodziuka oraz „Lew i małpa w ogrodzie” Jana Płaskocińskiego.
„Kino Uciecha” Czesława Chodziuka (1958, olej, płótno, 58×69,5 cm) wylicytowany został za 3500 zł na aukcji DESA Unicum, która poświęcona była sztuce intuicyjnej i ludowej. Na jego odwrocie znajduje się informacja o wyróżnieniu obrazu na „Dniach Filmu Radzieckiego”. Poprzedni właściciel to prywatny kolekcjoner z Niemiec, więc mamy kolejną uciechę z powrotu obrazu Czesława Chodziuka do kraju.
– Mieliśmy ogromną nadzieję, że uda nam się wylicytować tę pracę – mówi Aleksandra Jarysz, kustosz w Dziale Sztuki i Estetyki. – Obraz wpisuje się idealnie w strategię kolekcjonerską naszego muzeum. Nasze zbiory staramy się obecnie uzupełniać o śląskie malarstwo nieprofesjonalne oraz nowe motywy, tematykę obyczajową.

Nasz udział w marcowej aukcji DESA Unicum „Sztuka naiwna i ludowa. W kręgu tradycji” zaowocował jeszcze jednym, fantastycznym zakupem. Do naszych zbiorów sztuki trafił obraz Jana Płaskocińskiego (1919-1993) „Lew i małpa w ogrodzie” 1967, olej, płótno, 27,5×47,5 cm.
– Malarstwo Jana Płaskocińskiego jest wysoko cenione przez koneserów sztuki naiwnej i to nie tylko w kraju – zaznacza nasza ekspertka. – Kolorystyka obrazów Płaskocińskiego, bujna, bogata w formie roślinność i egzotyczne zwierzęta przenoszą nas do wyjątkowej, rajskiej krainy. W pozornie jednak idyllicznej, uporządkowanej kompozycji można dostrzec o wiele więcej. Szczególnie w pracach takich jak ta – zakupiona przez nasze muzeum – fragment ruin budowli zatopionych w roślinach i zdominowany przez zwierzęta, można odczytywać jako zmierzch świata człowieka. Ale to tylko jeden z naszych pomysłów na sztukę Jana Płaskocińskiego. Kto wie, jakie autor chciał nam przekazać opowieści, tworząc swoje malarskie światy.
