Lato w muzeum – zajęcia w Wielkiej Nieszawce na zamówienie - Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Strona główna Aktualności Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce Lato w muzeum – zajęcia w Wielkiej Nieszawce na zamówienie

Lato w muzeum – zajęcia w Wielkiej Nieszawce na zamówienie

Stara chałupa olenderska

Gra terenowa, zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty o zwierzętach, przydomowych ogrodach, dziecięcych zabawach. Planujesz odwiedzić Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce z grupą zorganizowaną? A może szukasz dodatkowych atrakcji podczas indywidualanego zwiedzania? Sprawdź, jakie propozycje przygotowaliśmy na wakacje dla przedszkolaków, dzieci w wieku szkolnym, młodzieży i dorosłych.

Skontaktuj się telefonicznie (690 635 561) lub mailowo (ope@etnomuzeum.pl). Wybierz temat zajęć i dogodny termin – do zobaczenia!

Przekonaj się również, co przygotowaliśmy dla grup zorganizowanych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu – kliknij.

Dobra zabawa!

Czy kawałek sznurka, patyk i kamień wystarczą, żeby się dobrze bawić? Podczas spotkania porozmawiamy, czego potrzeba, aby stworzyć warunki dla wspólnej zabawy. Opowiemy, jak wyglądały dawniej dziecięce zabawki i zabawy oraz czy w ogóle był na nie czas w zapracowanych rodzinach wiejskich gospodarzy. Zajrzymy do sypialni w zagrodzie z Kaniczek, żeby poszukać śladów obecności dzieci, a także spróbujemy swoich sił w chodzeniu na szczudłach, łowieniu drewnianych rybek i rzucie workiem wypełnionym sianem.

Czas trwania: ok. 90 minut. Bilet: 10 zł/os., grupa do 30 os.

W olenderskiej zagrodzie

Z jakich budynków składała się olenderska zagroda? Gdzie mieszkał gospodarz z rodziną, gdzie stały zwierzęta, a gdzie przechowywano ziarna zbóż, słomę i siano? Jak wyglądały wnętrza domów osadników i jakie zajęcia wypełniały ich codzienność? Podczas spaceru po skansenie obejrzymy niezwykłe przedmioty, zajrzymy w ciekawe zakamarki, odkryjemy tajemnice codziennych zadań. Uczestnicy ponadto spróbują z różnych materiałów (jak drewniane klocki, tkaniny i karton) stworzyć plan olenderskiej wsi.

Czas trwania: ok. 90 minut. Bilet: 10 zł/os., grupa do 30 os.

Na łące i w ogrodzie

Lato jest czasem największego rozkwitu ziół i kwiatów. Wraz z uczestnikami zwiedzimy łąki, przydomowe ogrody i pastwiska. Sprawdzimy, jakie w tych miejscach można znaleźć rośliny, jak one wyglądają, jakie mają kwiaty, jak pachną i smakują. Dowiemy się, jak wykorzystywano je w dawnej wiejskiej kuchni i jakie lecznicze mikstury z nich przyrządzano. Przygotujemy również gliniane podkładki pod kubki z odciskami roślin, które uda nam się odnaleźć podczas spotkania.

Czas trwania ok. 90 minut. Bilet: 10 zł/os., grupa do 30 os.

Zwierzęta z olenderskiej zagrody

Jakie zwierzęta mieszkały w olenderskich zagrodach? Podczas spaceru po skansenie odwiedzimy budynki inwentarskie. Sprawdzimy gdzie gospodarze trzymali konie, krowy, świnki czy kury. Dowiemy się czym je karmiono, jak o nie dbano i do jakich prac wykorzystywano. Ponadto uczestnicy stworzą papierowe portrety zwierząt gospodarskich.

Czas trwania ok. 90 minut. Bilet: 10 zł/os., grupa do 30 os.

Zręczności

Podczas spotkania, które ma formę gry terenowej z zadaniami, uczestnicy odszukają różne elementy, których rolą było zdobienie przestrzeni zagród. Opowiemy z jakich materiałów przygotowywano dekoracje, kto je robił i jak powstawały oraz samodzielnie spróbujemy przygotować jedną z nich.

Czas trwania ok. 90 minut. Bilet: 10 zł/os., grupa do 30 os.

Olenderskie spotkania

Spotkania na zamówienie dla grup osób 55+.Tematyka do ustalenia przy zamówieniu.

Czas trwania ok. 60 min. Bilet: 10 zł/os. lub 15 zł/os. z poczęstunkiem.

Sto lat temu u olendrów

Impreza plenerowa na zamówienie dla grup wycieczkowych. W programie zwiedzanie zagród w Olenderskim Parku Etnograficznym, zajęcia warsztatowe, elementy gier i zabaw.

Czas trwania: 120/150 min. Bilet: 32 zł/os. – z poczęstunkiem, 25 zł/os. – bez poczęstunku.

Instytucja kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Facebook - otwiera się w nowej karcieFacebook - otwiera się w nowej karcieInstagram - otwiera się w nowej karcieLinkedIn - otwiera się w nowej karcieTwitter (X) - otwiera się w nowej karcie © 2025 Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Projekt i wykonanie: Hedea.pl