Lato w muzeum – zajęcia w Toruniu na zamówienie - Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Strona główna Aktualności Muzeum Etnograficzne w Toruniu Lato w muzeum – zajęcia w Toruniu na zamówienie

Lato w muzeum – zajęcia w Toruniu na zamówienie

Dzieci piorą na dawnej tarce

Warsztaty poświęcone glinie, dawnym sposobom prania, sztuce naiwnej i art brut, escape room, questing, a dla grup anglojęzycznych – spotkania dotyczące polskiej kultury ludowej.

Planujesz odwiedzić Muzeum Etnograficzne w Toruniu z grupą zorganizowaną? A może szukasz dodatkowych atrakcji podczas indywidualanego zwiedzania? Sprawdź, jakie propozycje przygotowaliśmy na wakacje dla przedszkolaków, dzieci w wieku szkolnym, młodzieży i dorosłych. Skontaktuj się telefonicznie (tel. 56 622 89 43) lub mailowo (edukacja@etnomuzeum.pl) z naszym Działem Edukacji. Wybierz temat zajęć i dogodny termin – do zobaczenia!

Przekonaj się również, co przygotowaliśmy dla grup zorganizowanych w Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce – kliknij.

Tradycja w małym paluszku – warsztaty dla grup od 4 r.ż.

Temat do wyboru:

Pranie – uczestnicy poznają rośliny, z których powstają ubrania oraz dawne metody prania. Nauczą się pracować z pomocą tar. Nie zabraknie krochmalenia i maglowania ubrań. 

Glina – uczestnicy poznają warsztat garncarza, rodzaje wyrobów ceramicznych i ich rolę w życiu dawnych mieszkańców wsi. Samodzielnie wykonują prace z gliny.

Miejsce: Park Etnograficznyw Toruniu (w razie niepogody – warsztaty nt. zdobnictwa ludowego we wnętrzach). Czas trwania: ok. 90 minut. Bilet: 25 zł/os., opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników), maks. 30 os.

Tradycja w garści – warsztaty dla grup w wieku szkolnym

Temat do wyboru:

Pranie – uczestnicy poznają rośliny, z których powstają ubrania oraz dawne metody prania. Nauczą się pracować z pomocą kijanek oraz tar. Nie zabraknie krochmalenia i maglowania ubrań. 

Glina – uczestnicy poznają warsztat garncarza, rodzaje wyrobów ceramicznych i ich rolę w życiu dawnych mieszkańców wsi. Samodzielnie wykonują prace z gliny.

Miejsce: Wystawa stała „Tajemnice codzienności”/Park Etnograficzny/sala edukacyjna w Toruniu. Czas trwania: ok. 90 minut. Bilet: 25 zł/os., opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników), maks. 30 os.

Ecie pecie gdzie jedziecie – zajęcia dla grup w wieku szkolnym

Uczestnicy poznają realia życia dziecka na wsi przed stu laty, bawią się, wykorzystując kopie dawnych ludowych zabawek oraz próbują swoich sił w tradycyjnych grach na podwórzu. Czy wiejskie dzieci miały czas na zabawę? Czy kołysanka zawsze była cicha? Co się działo na pastwisku? Zajęcia realizowane w ramach Roku Dzieci i Młodzieży Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Miejsce: Park Etnograficzny w Toruniu/sala edukacyjna. Czas trwania: ok. 75 minut. Bilet: 15 zł/os., opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników), maks. 30 os.

Z tradycją za pan brat – warsztaty dla grup 18+

Temat do wyboru:

Pranie – uczestnicy poznają rośliny, z których powstają ubrania oraz dawne metody prania. Nauczą się pracować z pomocą kijanek oraz tar. Nie zabraknie krochmalenia i maglowania ubrań. 

Glina – uczestnicy poznają warsztat garncarza, rodzaje wyrobów ceramicznych i ich rolę w życiu dawnych mieszkańców wsi. Samodzielnie wykonują prace z gliny. 

Miejsce: Park Etnograficzny w Toruniu (w razie niepogody – warsztaty nt. zdobnictwa ludowego we wnętrzach). Czas trwania: ok. 90 minut. Bilet: 30 zł/os., opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników), maks. 30 os.

100 lat temu na wsi impreza rekreacyjno-edukacyjna

Uczestnicy poznają życie codzienne i tradycje dawnych mieszkańców wsi na Kujawach i Pomorzu. W trakcie imprezy goście mogą m.in. zgłębić tajniki strojów ludowych, spróbować gry na tradycyjnych instrumentach kolędniczych, poznać kanony wiejskiego piękna czy spędzić czas na zabawie tradycyjnymi zabawkami dziecięcymi. Tematykę zajęć ustalamy indywidualnie w trakcie rezerwacji. Istnieje możliwość podania poczęstunku pod koniec imprezy. Do wyboru – dla całej grupy: chleb ze smalcem, ogórkiem kiszonym i kawa zbożowa z mlekiem lub drożdżówka i kawa zbożowa z mlekiem.

Miejsce: Park Etnograficzny w Toruniu/wystawa „Tajemnice codzienności…”. Czas trwania: 90 minut. Bilet: 30 zł/os., z poczęstunkiem 40 zł/os., opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników), maks. 90 os. 

Muzeum-panaceum – spotkanie na wystawie (grupy 55+)

Tematyka ustalana przy zgłoszeniu; w lipcu i sierpniu proponujemy spotkania na nowej wystawie czasowej „Obrazy na przełom wieków…”.

Czas trwania: 60 minut. Bilet: 15 zł/os., maks. 30 uczestników.

Pory roku na wsi: lato – zajęcia sensoryczne (grupy osób ze szczególnymi potrzebami)

Uczestnicy poznają życie mieszkańców dawnej wsi. Próbują swoich sił w pracach, które dawniej wykonywali nasi przodkowie. Latem skupiamy się na praniu za pomocą kijanek oraz tar. Nie zabraknie krochmalenia i maglowania ubrań. Zajęcia sensoryczne, prosimy o przygotowanie ubrań na przebranie.

Miejsce: Park Etnograficzny w Toruniu. Czas trwania: ok. 60 minut. Bilet: 7 zł/os., opiekunowie gratis, maks. 30 uczestników.

Spotkanie z polską kulturą ludową (eng)

Impreza rekreacyjno-edukacyjna dla grup obcokrajowców i mieszanych prowadzona w języku angielskim. Uczestnicy poznają tradycje dawnych mieszkańców wsi na Kujawach i Pomorzu. W programie zwiedzanie wystawy „Tajemnice codzienności… lub Parku Etnograficznego w Toruniu i praktyczne elementy warsztatowe.

Czas trwania: 90 minut. Bilet: 37 zł/os., z poczęstunkiem 50 zł/os., opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników).

„Piekła baba placek” – escape room

Zapraszamy na rozgrywkę pełną zagadek do jednej z chałup Parku Etnograficznego. Uczestnicy wcielą się w role mieszkańców wsi z poł. XIX w. Czekają ich łamigłówki i tajemnicze szyfry. Zadaniem graczy jest osiągnięcie konkretnego celu fabularnego, a nie wydostanie się z zamkniętego pomieszczenia – w każdej chwili, bez przeszkód, można opuścić chałupę. Podczas zabawy zapewniamy opiekę Mistrza Gry. Bilet grupowy: 150 zł. Grupa może liczyć maksymalnie 6 os.| Wiek gracza 14+ | Czas trwania: do 90 minut. Obowiązują zapisy na adres e-mail edukacja@etnomuzeum.pl z tytułem „Piekła baba placek” lub telefonicznie 056 622 89 43.

Usługa przewodnika po Parku Etnograficznym w Toruniu lub wystawie „Tajemnice codzienności…

tel. 56 622 80 91, e-mail: sklepik@etnomuzeum.pl

„Pamiętnik” – questing na wystawie „Tajemnice codzienności…”

Rodzaj interaktywnej gry edukacyjnej. Rozwiązanie zagadek znajdziesz w przestrzeni ekspozycji. Zadania podjąć się można w dowolnym czasie, samodzielnie, z rodziną lub w małych grupach. „Pamiętnik” otrzymasz wraz z biletem wstępu na wystawę. Czas gry to ok. 1 godz. 15 min.

„Praca ludzi wzbogaca” – mobilna gra terenowa dla dzieci i dorosłych w Parku Etnograficznym w Toruniu

W skansenie czekają na odkrycie dawne zawody i zajęcia, jakimi trudnili się 100 lat temu ludzie na wsi. Jak zagrać?

1. Pobierz na swój telefon aplikację Kujawy i Pomorze – przewodniki,

2. Włącz usługę lokalizacji w swoim telefonie,

3. W zakładce gry terenowe znajdź grę „Praca ludzi wzbogaca”,

4. START – skieruj się do punktu wskazanego na mapie w celu rozpoczęcia gry,

5. Po wykonaniu zadań zgłoś się do kasy muzeum po odbiór dyplomu. 

Instytucja kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Facebook - otwiera się w nowej karcieFacebook - otwiera się w nowej karcieInstagram - otwiera się w nowej karcieLinkedIn - otwiera się w nowej karcieTwitter (X) - otwiera się w nowej karcie © 2025 Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Projekt i wykonanie: Hedea.pl