Walk in day – Tatuowanie na wystawie
07.06.2022
Muzeum Etnograficzne w Toruniu oraz Kolektyw Bodyfikacje zapraszają 25 czerwca w godz. 10.00-18.00 na „Walk in day – tatuowanie na wystawie”. Wydarzenie odbędzie się w przestrzeni ekspozycji „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno”.
Ideą Walk in Day jest możliwość zrobienia tatuażu bez wcześniejszej rezerwacji. W Muzeum Etnograficznym będzie okazja do wykonania wybranego wzoru u artystów ze studia Kolektyw Bodyfikacje oraz zaproszonych gości w wyjątkowej przestrzeni – na wystawie prezentującej zjawisko trwałego zdobienia ciała przy użyciu pigmentu, w kontekście historycznym i społecznym. Na wydarzeniu będzie również stanowisko piercingu.
Walk in day – Tatuowanie na wystawie to też niezwykła okazja podejrzenia z bliska warsztatu pracy tatuatorów. Do wejścia na wydarzenie wystarczy bilet wstępu na wystawę: normalny – 8 zł, ulgowy – 6 zł. Ceny tatuaży ustalają artyści.
Oto sylwetki artystów wraz z ich mediami społecznościowymi, na których publikowane będą dostępne wzory:
Tyna Majczuk. Kolektyw Bodyfikacje | @tynamajczuk
Po studiach zamarzyła, żeby zostać tatuażystką, to był 2009 rok. Trochę to zajęło, aby świat popchnął ją w stronę założenia swojego miejsca. W międzyczasie odbył się jej pierwszy performans „Całuny” w Galerii 011 w Toruniu – kuratorka Katarzyna Lewandowska. Kolejny kontrowersyjny projekt w dziedzinie współczesnego performansu odbył się na Warszawskiej Nocy Muzeów w galerii TA3 siedzibie Frontu Sztuki. Pomiędzy pracą, nauką oraz macierzyństwem, w tle powstawał także wieloletni projekt fotograficzny dotyczący sztuki ciała z artystką fotografką Anią Lucid. Jego efekty zostały wystawione w 2018 w przestrzeniach kawiarni Pers pod kuratelą Piotra Czyża. Od 2016 roku wyjeżdżała na guestspoty, rzadziej na konwencje tatuażu. Zamiłowanie do sztuki współczesnej i obcowanie z ciałem jako tworzywem w sztuce, skłoniło artystkę do zasięgnięcia nowych technik przy tworzeniu tatuażu. Pierwszy raz wysterylizowała pędzel w autoklawie i pomalowała człowieka, następnie go tatuując w 2016 roku. Później po poważnej kontuzji podróżowała i poszukiwała. Wtedy pisała również o opresyjności tatuażu oraz przemocy i wykorzystywaniu tatuażu w naznaczaniu ciał ludzkich i zwierząt. Obcowanie z wielkimi artystami tatuażu na konwencji w Hong Kongu w 2018 i 2019 roku otworzyło jej głowę jeszcze bardziej. Jej tatuaże zaczęły przypominać sztukę współczesną, są orientalizujące, japonizujące. Od 2019 roku uczy się tradycyjnych technik malarstwa japońskiego sumi-e pod okiem sensei Małgorzaty Olejniczak.
Gaba Lecyk | @gaba_lecyk
Przez ponad dekadę pracowała jako zawodowy grafik komputerowy. Całe życie jako artystka, szukała idealnego medium wyrażania sztuki. Po dwóch latach prób i błędów wypracowała swój styl, który można określić szerokim pojęciem blackwork’u. W pracach stawia na kontrast dopełniony rysunkowo-graficzną kreską. Inspiruje się własną fantazją, tworząc prace w stylu rysunkowego surrealizmu abstrakcyjnego. W portfolio mroczne fantasy, demony, czaszki, czy potwory przeplatają się z uroczymi ilustracjami postaci z bajek czy flory&fauny. Nie zabraknie też czegoś dla miłośników grozy, od tych lubujących się w powieściach gotyckiego horroru znanego z „Drakuli” Brama Stokera, przez stwory rodem z dział P.H. Lovecrafta , a kończąc na zakochanych w klimatach prozy Stephena Kinga.
Michelle Wiliński | @michelle.wilinski
Ukończyła liceum plastyczne, a obecnie studiuje grafikę ze specjalizacją projektowanie graficzne. W wolnych chwilach przesiaduje też w pracowni wklęsłodruku, gdzie daje o sobie znak jej fascynacja szczegółem, pracą typowo manualną i warsztatową. Wykonuje delikatne wzory inspirowane ilustracją, zwłaszcza dziecięcą. Baśnie i natura inspirują ją do tworzenia.
Joe Muffin art | @joe_muffin_art
Rok 2010 to kluczowy moment w jego życiu. Wtedy właśnie powstał Joe Muffin. Od tamtego momentu cały czas czuje chęć tworzenia, więc próbuje swoich sił na różnych płaszczyznach sztuki. Wykonywaniem tatuaży zajął się w 2017 roku, przez większość tego czasu pracował w rodzinnym mieście Szczecinie. Przeważnie jego projekty tworzone są pod wpływem otaczających go kształtów i barw, a kolor prawie w 80% jest nieodłącznym elementem jego prac. Lubi poruszać się w stylu graficznym, jest otwarty na Wasze nietuzinkowe pomysły. Stwórzcie razem coś niesamowitego. Poza tym to miły gość, który w wolnych chwilach lubi biegać i jeździć na rowerze.
Mr Star Tattoo, czyli Pan Gwiazdka | @pan.gwiazdka
Tatuator pochodzący z Warmii. Wykonuje tatuaże metodą handpoke. Inspiruje się wzornictwem, historycznymi znakami i symbolami kultury bałtyjskiej, do której należeli m.in. Prusowie, dawni mieszkańcy Warmii i Mazur. Wzory rysuje bezpośrednio na ciele. Każdy tatuaż ma w sobie gwiazdkę. Rozpoczęcie tatuażu odtrąbione jest na rogu sygnałowym. Tatuowanie, to rytuał, a każdy wzór niesie za sobą moc.
Zszywka tattoo | @zszywka_tattooing
Prowadzi lubelskie studio Black Bear Tattoo. Specjalizuje się w czerni i uwielbia bardzo drobne detale. Całość dopełnia realistycznymi cieniami w stylu dotwork/linework. Preferuje tatuaże czarne z ewentualnym małym elementem kolorystycznym, ale jedynie miętowym, który jest bardzo ładnie kontrastującym odcieniem. Im więcej szczegółów tym lepiej, ale oczywiście w ramach rozsądku – w końcu jest to skóra, a nie papier. Aktualnie stara się iść w stronę realizmu z dodatkiem graficznych elementów, ale kto wie, co będzie siedziało w jej głowie jutro.
Emuszka tattoo | @emuszka.tattoo
Emilia Cioczek, tatuatorka w lubelskim Black Bear Tattoo. Pracuje w czerni, w stylu szkicowym z dopracowaniem cieni w dotworku. Jej ulubione motywy to postaci komiksowe i filmowe oraz manga.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach