Maraton podcastów w Noc Muzeów
07.05.2021
W „Europejską Noc Muzeów” 2021 odbył się maraton podcastów Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Audycje odsłuchać można na naszej stronie i muzealnych profilach na najpopularniejszych serwisach streamingowych.
W naszej ramówce, znalazły się opowieści o śnie i marzeniach sennych, recepty na bezsenność, a także tradycje związane ze snem wiecznym. Zaprezentowaliśmy opowieści i mini-wykłady muzealników, ludowe pieśni, czytane fragmenty senników, dzienników i prozy, a także unikatowe nagrania dźwiękowe. Pod osłoną nocy zabraliśmy słuchaczy do naszych parków etnograficznych, opowiedzieliśmy o tradycjach i zwyczajach, przybliżyliśmy dzieła artystów nieprofesjonalnych, zajrzeliśmy do pogrążonych we śnie zagród olenderskich.
Ramówka:
21.00 – Od oniryczności w sztuce do senników ludowych
Dwie rozmowy. Pierwsza o onirycznych wątkach w sztuce, druga o wpływie snów na życie i potrzebie ich interpretacji, a pomiędzy nimi opowieść o sennikach ludowych. Będzie można usłyszeć również fragmenty zapisów snów pewnej pielęgniarki.
Goście: Aleksandra Jarysz, Piotr Dąbrowski, Justyna Słomska-Nowak, Hanna Łopatyńska
Prowadzenie: Olga Kwiatkowska
22.00 – Miejsca spania oraz przygotowania do snu na wsi
Dwa nocne spacery. Pierwszy to przechadzka po toruńskim Parku Etnograficznym śladami miejsc do spania. Sprawdzimy jak wyglądały proste chłopskie wyrka, rozsuwane łóżka bogatych gospodarzy i miejsca w których spali parobcy. Druga część to wyprawa do Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. Zajrzymy do sypialni osadników olenderskich żeby dowiedzieć się jak przebiegały przygotowania do snu menonitów oraz ewangelików.
Goście: Jarosław Pawlikowski, Kinga Turska-Skowronek
Prowadzenie: Joanna Sójka
23.00 – Między bezsennością a zasypianiem „na amen”
Trzy rozmowy-opowieści. Pierwsza dotyczy tego, jakie metody walki z brakiem snu podpowiadały XVIII i XIX-wieczne poradniki. Druga wyjawia dawne wiejskie sposoby radzenia sobie z bezsennością i sprowadzania snu na dzieci. Ostatnia jest opisem tradycyjnych przygotowań do snu wiecznego. Nie zabraknie archiwalnych nagrań i odwołań do źródeł etnograficznych.
Goście: Grażyna Szelągowska, Agnieszka Kostrzewa
Prowadzenie: Marta Domachowska
24.00 – Nocna dźwiękowa przechadzka
Dwa nagrania terenowe. Ilustrują wieczorną audiosferę dwóch różnych miejsc – dzielnicy miasta oraz lasu. Posłuchamy tego, czego nie słychać na pierwszy „rzut ucha”.
Autor nagrań: Kamil Mataczyński
__
Koncepcja: Zespół pracowników Muzeum Etnograficznego w Toruniu
Nagrania i montaż dźwięku: K. Mataczyński
Filmy: B. Oleszek
Fotografie: A. Zakrzewski
Lektorka: M. Kujawa (gościnnie)
Maraton podcastów jest specjalnym wydaniem cyklu „Etnonarracje”
__
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach