Konferencja naukowa „Architektura drewniana w Polsce” [przełożona]
10.01.2019
Szanowni Państwo,
w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną z przykrością informujemy, że planowana na 14-16 października 2020 r. konferencja „Architektura drewniana w Polsce – standardy badań i konserwacji” zostaje w tym terminie odwołana.
Osobom, które nadesłały propozycje referatów i abstraktów, oraz wszystkim zainteresowanym wzięciem udziału w Konferencji serdecznie dziękujemy. Wydarzenie zostanie przeniesione na przyszły rok. O jego terminie zostaną Państwo zawiadomieni z odpowiednim wyprzedzeniem.
Mamy nadzieję, że decyzja ta spotka się z Państwa zrozumieniem.
Z wyrazami szacunku,
Komitet Organizacyjny
Muzeum Etnograficzne wraz ze Stowarzyszeniem Konserwatorów Zabytków, Katedrą Konserwatorstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu i Muzeum Okręgowym w Toruniu zapraszają do udziału w konferencji poświęconej standardom badań i konserwacji architektury drewnianej. Sesja odbędzie się w dniach 14-16 października w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu.
Ogólnopolska konferencja naukowa „Architektura drewniana w Polsce – standardy badań i konserwacji”
14 – 16 października 2020 r.
Ratusz Staromiejski w Toruniu
Ochrona historycznego budownictwa drewnianego w Polsce, we wszystkich jego odmianach i kategoriach, stanowi ważny element polityki konserwatorskiej państwa. Stan zachowania tej grupy zabytków ulega jednak stałemu pogorszeniu. Budynki drewniane coraz częściej stają się unikatem i tym bardziej proces ich ochrony, badań i konserwacji wymaga pilnego dopracowania oraz zaprezentowania dobrych przykładów właściwego postępowania, u podstaw których leży troska o zachowanie nie tylko jak największej liczby obiektów (przede wszystkim in situ), ale i największej ilości oryginalnej substancji budowlanej stanowiącej o autentycznej wartości obiektu.
Brak jest szerszych publikacji prezentujących metodykę badawczą oraz konserwatorską. Sytuacja ta często prowadzi do katastrofalnych i z reguły nieodwracalnych skutków. Celem konferencji jest przedstawienie i omówienie problematyki zabytkoznawczej i konserwatorskiej architektury drewnianej uwzględniając głównie aspekty badawcze, prace projektowe oraz konserwatorsko-restauratorskie, adaptacyjne i modernizacyjne a także monitoring stanu zachowania. Do aktywnego udziału w konferencji oraz prezentacji własnych badań i doświadczeń zapraszamy wszystkich specjalistów zajmujących się zawodowo ochroną i konserwacją architektury drewnianej w Polsce. Prezentowane referaty powinny odnosić się do szczegółowej problematyki poszczególnych zabytków w ramach przyjętych pięciu głównych paneli:
Panel I – Problematyka badawcza
(inwentaryzacja pomiarowo-rysunkowa; badania architektoniczne; studium historyczne; badania dendrochronologiczne; inne badania towarzyszące; rozpoznanie strukturalne; statyka obiektów drewnianych; rozpoznanie stanu zachowania i przyczyn zniszczeń; wnioski i wytyczne konserwatorskie)
Panel II – Prace projektowe
(projekt: architektoniczny, konstrukcyjny, konserwatorski i instalacyjny)
Panel III – Prace konserwatorsko-restauratorskie
(drewno jako budulec; sposoby i środki ochrony drewna historycznego i współczesnego przed niszczącym działaniem owadów i grzybów; deformacje konstrukcji historycznych; dodatkowe konstrukcje wzmacniające; naprawy elementów konstrukcyjnych; historyczne i współczesne wypełnienia konstrukcji drewnianych; historyczne i współczesne zaprawy, tynki i farby w konstrukcjach drewnianych; drewniane pokrycia więźb dachowych i szalunek ścian)
Panel IV – Prace adaptacyjne i modernizacyjne
(współczesne przepisy budowlane i odstępstwa od nich przy realizacji prac adaptacyjnych i modernizacyjnych w drewnianych obiektach zabytkowych; adaptacja obiektów historycznych – zmiany funkcji i układów przestrzennych; instalacje techniczne; ocieplanie; izolacja dźwiękowa; izolacja wilgotnościowa)
Panel V – Monitoring stanu zachowania
Oczekujemy licznego udziału prelegentów i gości, których pasją jest architektura drewniana w Polsce. Serdecznie zapraszamy!
Organizatorzy:
Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków
Katedra Konserwatorstwa, Wydział Sztuk Pięknych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Muzeum Okręgowe w Toruniu
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
Terminy:
30 kwietnia 2020 r.
Termin nadesłania propozycji referatów i abstraktów
31 maja 2020 r.
Termin zakwalifikowania referatów
20 września 2020 r.
Termin rejestracji uczestnictwa
Informacje:
Przewidywany czas wystąpienia: 20 minut
Opłata konferencyjna: 300 zł
Wpisowe na konto Zarządu Głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków z dopiskiem „drewno”:
Bank PKO S.A. ul. Jasna 1, Warszawa: nr 78 1240 61751111 0000 4578 7539
Opłaty konferencyjnej nie wnoszą członkowie Rady Naukowej i Komitetu Organizacyjnego oraz prelegenci.
Organizatorzy nie uwzględniają zwrotów kosztów podroży i noclegów.
Po wcześniejszej rejestracji, opłaty nie ponoszą studenci studiów dziennych, stacjonarnych.
Kontakt: architektura.drewniana@gmail.com
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach