Etnonarracje – podcasty MET
26.11.2020
Inaugurujemy cykl muzealnych podcastów „Etnonarracje”, w którym opowiadamy o wystawach, kolekcjach, materiałach archiwalnych, pracach badawczych oraz publikacjach Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Rozmawiamy o polskiej kulturze tradycyjnej, ale również o kulturze popularnej, a także antropologicznie komentujemy dawne i współczesne zjawiska społeczno-kulturowe.
Cykl rozpoczynamy dwuczęściowym podcastem „Dyptyk chełmiński”, który przygotowaliśmy w ramach obchodów 100-lecia powrotu Kujaw i Pomorza do wolnej Polski. Rozmowę z etnografką Hanną Łopatyńską kierującą Działem Folkloru i Kultury Społecznej MET przeprowadziła etnolożka Olga Kwiatkowska kierowniczka Działu Edukacji MET. Wywiad przeplatają fragmenty prozy Leokadii Boniewicz czytane przez Magdalenę Kujawę.
Dyptyk chełmiński (cz. 1 ) – Leokadia Boniewicz
W pierwszej części podcastu przedstawiamy niezwykle ciekawą biografię Leokadii Boniewicz, wyjaśniamy czym jest Archiwum Folklorystyczne Muzeum Etnograficznego w Toruniu, przedstawiamy jakie skarby można w nim znaleźć, a także w jaki sposób trafiły do niego powieści i materiały Leokadii Boniewicz.
Dyptyk chełmiński (cz. 2) – Sagi Leokadii Boniewicz
W drugiej części pocastu rozmawiamy o specyfice pisarstwa Leokadii Boniewicz i wyjaśniamy dlaczego wszystkie osoby zainteresowane realiami życia wiejskiego na ziemi chełmińskiej II poł. XIX i I poł. XX wieku powinny sięgnąć po powieści tej autorki.
Dyptyk Chełmiński
Autorka odcinka: Olga Kwiatkowska
Wystąpiła: Hanna M. Łopatyńska
Muzyka, dźwięk: Kamil Mataczyński
Lektorka: Magdalena Kujawa
Muzeum Etnograficzne w Toruniu, 2020
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach