Człowiek i piroga. Rybołówstwo rzemieślnicze w Senegalu Powrót

Człowiek i piroga. Rybołówstwo rzemieślnicze w Senegalu

Wystawa fotograficzna jest efektem badań terenowych prowadzonych w latach 2012 i 2017-2020 w rejonie Casamance, Dakarze, Saint-Louis oraz na wyspie Gorée przez etnologów Adama Pomiecińskiego i Ryszarda Vorbricha z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ekspozycja prezentuje rybołówstwo rzemieślnicze, które w Senegalu pełni bardzo ważną rolę zarówno w gospodarce, ekonomii, jak i w sferze społecznej. Bohaterami wystawy są ludzie – rybacy i ich pomocnicy. Na zdjęciach można zobaczyć złożony sposób organizacji ich pracy, ciągi technologiczne oraz kontekst kulturowy i środowiskowy. Szczególne miejsce w wizualnej opowieści zajmują łodzie rybackie – pirogi. Jednocześnie ekspozycja pokazuje skutki nadmiernej eksploatacji zasobów oceanicznych dla przyrody i ludzi, wynikające z globalnego popytu na senegalskie ryby i owoce morza.

Spichlerz w Parku Etnograficznym w Toruniu
Autorzy scenariusza i zdjęć: prof. Adam Pomieciński i prof. Ryszard Vorbrich