[icon name=”arrow-circle-right” class=”” unprefixed_class=””] IMPREZY i WARSZTATY
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Biały? Czarny? Czerwony? O symbolice kolorów 1.09., czwartek, godz. 18.00 Wernisaż wystawy w ramach wojewódzkiego programu Europejskich Dni Dziedzictwa. Autorkami wystawy są: Hanna Łopatyńska, Agnieszka Kostrzewa i Magdalena Ziółkowska-Mówka. Oprawa plastyczna: Wojciech Kiwi Jaruszewski, współpraca: Barbara Górka. Wystawie towarzyszy publikacja książkowa. Wstęp na wernisaż wolny. Arsenał.
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””]Groch z kapustą – Żywy skansen 11.09., niedziela, godz. 11.00-17.00
W programie: pokazy rzemiosł i zajęć gospodarskich, stoiska ze sztuką ludową i rękodziełem oraz zdrową żywnością, atrakcje dla dorosłych i dzieci, animacje plastyczne, zabawy ruchowe przy muzyce na żywo z członkami kapeli Gęsty Kożuch Kurzu. Na zakończenie imprezy o godz. 17.00 miłośników tradycyjnego śpiewu zapraszamy na koncert pieśni kujawskich Muzyczna narada sąsiedzka „Byście panienki, byście wiedziały!” w wykonaniu uczestniczek warsztatów pod kierunkiem Ewy Grochowskiej – znanej śpiewaczki i popularyzatorki tradycyjnego folkloru muzycznego. Park Etnograficzny. Bilety: normalny – 9 zł/os., ulgowy – 6 zł/os., rodzinny (2+2) – 18 zł (bilet ważny także na koncert o godz. 17.00)
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Byście panienki, byście wiedziały! Muzyczna narada sąsiedzka 11.09., niedziela, godz. 17.00
Koncert tradycyjnych pieśni i muzyki kujawskiej w wykonaniu wokalnej grupy roboczej MZK Toruń i muzykantów pogranicza łęczycko-łowickiego, związanych z kapelą Gęsty Kożuch Kurzu. Spichlerz. Bilety: 5zł/os. Wstęp wolny za okazaniem biletu na imprezę Groch z kapustą.
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Religijność ludowa a sztuka 14.09., środa, godz. 17.00
W ramach wojewódzkiego programu Europejskich Dni Dziedzictwa zwiedzanie stałej wystawy Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku 1850-1950 ścieżką ludowej religijności, pamiątek z pielgrzymek i odpustów, sztuki samorodnej i wpływów sztuki „wysokiej” na kształtowanie się poczucia piękna i upodobań estetycznych mieszkańców dawnych wsi i małych miasteczek. Prowadzenie: Joanna Sójka-Tomczyk. Arsenał. Wstęp wolny
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Dla ducha i dla ucha 21.09., środa, godz. 17.00
W ramach wojewódzkiego programu Europejskich Dni Dziedzictwa zwiedzanie Parku Etnograficznego (ekspozycja budownictwa ludowego z Kujaw i Pomorza XIX/XX w.). ścieżką kapliczek i związanych z obrzędowością doroczną detali wystroju izb oraz prezentacja elementów folkloru: przysłów, opowieści wierzeniowych związanych z postaciami wybranych świętych patronów oraz tradycyjnych pieśni towarzyszących codziennemu życiu i świętowaniu. Prowadzenie: Marta Domachowska. Park Etnograficzny. Wstęp wolny.
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Arsenał wspomnień: O Marii Polakiewicz 28.09., środa, godz. 17.00
Bohaterką 4. spotkania z cyklu Arsenał wspomnień będzie Maria Polakiewicz (1911 – 1987), przez bliskich zwana Maniszką. Przed wojną mieszkanka Wilna, po przybyciu do Torunia współtwórczyni Muzeum Etnograficznego, geograf i etnolog, muzealnik, od najmłodszych lat harcerka, prawy, rzetelny i pracowity człowiek. Wspominać ją będą pracownicy Muzeum, członkowie rodziny, przyjaciele i znajomi. Organizatorzy: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Etnograficznego Toruniu oraz Muzeum. Sala widowiskowa. Wstęp wolny
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Czarno-biało-czerwona życia odsłona 29.09., czwartek, godz.12.00
55. spotkanie z cyklu Muzeum-panaceum dla osób z grupy wiekowej 55+. Gośćmi spotkania będą: Hanna Łopatyńska, Agnieszka Kostrzewa i Magdalena Ziółkowska-Mówka – współautorki nowej wystawy czasowej Biały? Czarny? Czerwony? O symbolice kolorów. Chętni uczestnicy spróbują wykonać rysunkowe notatki z wystawy – własne szkice w technice trois crayons w kolorze bieli, czerni i czerwieni (węgiel, kreda, sangwina). Wśród uczestników zostanie wylosowany egzemplarz książki towarzyszącej wystawie, z dedykacją autorek. Prowadzenie: Maria Pokrzywnicka. Arsenał. Bilet: 3 zł/os.
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Etnowyprawka Malucha: ZIEMNIAK!
29.09., czwartek, godz. 10.00 (edycja dla dzieci od 6 do 20 m-cy)
30.09., piątek, godz. 10.00 (edycja dla dzieci od 21 m-cy do 3 lat)
Zajęcia z cyklu Etnowyprawka Malucha adresowanego do małych dzieci i ich opiekunów. Jesień w kulturze ludowej była czasem wykopków, tym razem ruszymy więc tropem ziemniaczka. Poznamy jego barwy i kształty. Będziemy go turlać, kręcić i podrzucać do góry. Sprawdzimy jak wyglądają starte kartofle i co to takiego krochmal. Dowiemy się co to są ziemniaki w mundurkach i spróbujemy je zgnieść. Jak zwykle nie zabraknie elementów wokalnych. Prowadzenie: dr Olga Kwiatkowska.
Zajęcia odbywają się w niewielkich grupach, warto zabrać odzież dla dziecka i dorosłego na przebranie. Pawilon wystawowy. Bilety: 20 zł/1,5 godz. (dziecko + 1 opiekun), obowiązują wcześniejsze zapisy (czekamy od 19 do 27 września, e-mail: edukacja@etnomuzeum.pl), liczba miejsc ograniczona.
UWAGA! Zapraszamy na niebanalne roz(g)rywki muzealne!
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Oil City. Gorączka czarnego złota
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu w ramach współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie organizuje rozgrywki w grę planszową Oil City. Gorączka czarnego złota. Dzięki tej grze można rozwinąć swoje kompetencje w zakresie biznesowego myślenia, kształtować postawę przedsiębiorczości, a także poznać mechanizmy powstawania nafciarskich fortun na polskich ziemiach na przełomie XIX i XX wieku.
Do udziału zapraszamy uczniów z gimnazjów i szkół średnich, członków kół zainteresowań, klubów i stowarzyszeń, seniorów, harcerzy, młodzież z hufców pracy, nauczycieli, grup pracowniczych, towarzyskich, przyjacielskich. Proponujemy rozgrywki jako atrakcyjną, niebanalną formę rozrywki np. w ramach programu imienin, urodzin, innych spotkań okazjonalnych itp.
Liczba graczy: 9–30, wiek: 13+, czas rozgrywki: 90–120 minut. Rozgrywki należy zamawiać z co najmniej 2-tygodniowym wyprzedzeniem: Dział Edukacji, tel.: 56 622 89 43, edukacja@etnomuzeum.pl
We wrześniu 2016 r. cena biletu – tylko 3 zł/os.
Opis gry: http://oc.mik.krakow.pl/o-grze/
[icon name=”arrow-circle-right” class=”” unprefixed_class=””] EDUKACJA
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Historia glinianego garnka
Zajęcia w Parku Etnograficznym, realizowane w sezonie letnim. Uczestnicy poznają tajniki rzemiosła garncarza, lepią ręcznie naczynia i toczą garnki na kole nożnym. Czy święci garnki lepią? Jak powstają statki z rybią łuską? Co to są biskwity i siwaki?
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Upiecz się nam chlebie (od 13 września)
Zajęcia w Parku Etnograficznym. Uczestnicy poznają podstawowe rodzaje zbóż, tradycyjne sposoby pozyskiwania i obróbki ziarna oraz zwyczaje ludowe towarzyszące wypiekowi chleba, a także bajkę, przysłowia i zagadki z tym związane. Zajęcia kończy degustacja chleba. Co to jest siewka, cep i żarna? Z jakiej mąki pieczony był wiejski chleb? Dlaczego dzieży nie można było pożyczać?
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””]W dawnej szkole wiejskiej
Zajęcia na wystawie Tajemnice codzienności… w części zaaranżowanej na izbę szkolną. Uczestnicy poznają sytuację ucznia i nauczyciela w szkółce wiejskiej w czasach zaborów i w okresie międzywojennym, spróbują pisania piórem ze stalówką i atramentem, liczenia na liczydle, przymierzą ośle uszy. Jak wyglądała szkolna wyprawka? Na czym polegała zsypka? Jakie były metody utrzymywania dyscypliny w klasie?
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Folder: historia, plik: codzienność
Zajęcia na wystawie Tajemnice codzienności… przybliżające różne aspekty kultury ludowej regionów etnograficznych obecnego województwa kujawsko-pomorskiego. Uczestnicy odkrywają realia codziennego życia na przełomie XIX i XX w., tworzą fotoreportaż lub film przy użyciu własnego sprzętu. Polecamy tę formę zajęć jako żywą lekcję historii, geografii, języka polskiego, wiedzy o kulturze i wiedzy o społeczeństwie, plastyki, a także religii.
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Nastaw ostrość na tradycję: odkryj sekrety kuchennej makatki (z zajęciami plastycznymi)
Zajęcia w scenerii wystawy Mądrości i gadki z kuchennej makatki. Poszukiwanie treści związanych z dawnym życiem wsi kryjących się za makatkowymi obrazami i sentencjami oraz próba odpowiedzi na pytanie co łączy makatkę z postem na portalu społecznościowym, a także działania twórcze. Co lub kto „dom wesołym czyni”? Gdzie „szczęście swe gniazdko buduje”? Czy makatka to przeżytek?
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Oil City. Gorączka czarnego złota – niebanalne roz(g)rywki muzealne także dla szkół! Patrz: IMPREZY
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach