„Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Rozbudowa zbiorów muzealnych”
Istotą projektu jest zakup unikatowej „Kolekcji rzeźby ludowej i nieprofesjonalnej Izabelli i Piotra Sałustowiczów”, tworzonej przez nich od połowy lat 70. XX wieku do początku lat 2000. w czasie ich zamieszkiwania w Bielefeld w Niemczech. Kolekcja liczy 365 prac 85 rzeźbiarzy zaliczanych do najwybitniejszych polskich przedstawicieli tego gatunku sztuki. Są to: Antoni Baran, Władysław Chajec, Józef Grucela, Stanisław Hołda, Wincenty Krajewski, Stanisław Mika, Szczepan Mucha, Wojciech Oleksy, Józef Pilat, Józef Sobota, Roman Śledź, Adam Zegadło, Jędrzej Wawro. Wielu rzeźbiarzy, np. Marian Adamski, Antoni Baran, Władysław Chajec, Jarosław Furgała, Wincenty i Jan Krajewscy, Bolesław i Wacław Suscy, Józef Wrona, Józef Zganiacz, było też laureatami prestiżowej Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla Kultury Ludowej”.
W kolekcji dominują prace o tematyce religijnej, inspirowane tradycyjną ikonografią kościelną i ludową religijnością interpretowanymi przez ich autorów w sposób oryginalny i niekonwencjonalny. W zbiorze są też prace nawiązujące swoją tematyką do życia dawnej wsi. Izabela i Piotr Sałustowiczowie w czasie pobytu w Niemczech, zorganizowali kilkanaście wystaw ze swoich zbiorów, promując w ten sposób sztukę i kulturę polską. Zakup ten w znaczący sposób wzbogacił muzealną kolekcję sztuki o dzieła rzeźbiarzy, których twórczość jest już reprezentowana w zbiorach. Poszerzył ją też o prace artystów, których działalność rzeźbiarska nie była dotąd udokumentowana. Dzięki temu ta cenna kolekcja pozostała w Polsce, nie ulegnie rozproszeniu i stanie się powszechnie dostępnym dobrem kultury narodowej.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach