Z radością informujemy, że w ramach programu KULTURA BEZ BARIER, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uzyskaliśmy grant w wysokości 249.805 zł na realizację projektu pt. “Tradycje dostępne na święta. Zwiększenie dostępności ekspozycji stałych i czasowych w Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu”.
Dzięki wdrożeniu projektu Muzeum zostanie wyposażone w narzędzia, które sprawią, że osoby ze szczególnymi potrzebami będą mogły korzystać z szerokiej oferty naszej instytucji.
Celem jest wdrożenie modelu zapewniania dostępności oferty i ekspozycji stałych MET dla osób ze szczególnymi potrzebami. Realizacja przedsięwzięcia pozwoli nam wprowadzić udogodnienia, które trwale zapewnią dostęp do wyznaczonych sektorów naszej instytucji w następujących obszarach: poruszanie się, widzenie, słyszenie, rozumienie i czucie. Efektem realizacji zadania będzie umożliwienie zainteresowanym osobom biernego i czynnego uczestnictwa w wydarzeniach muzealnych.
Przedsięwzięcie granatowe pozwoli na zlikwidowanie barier i rozwiązanie problemu ich dostępności w następujących obszarach:
- Dostępność architektoniczna – w ramach zadania zaplanowano zakup ramp mobilnych i ramp progowych (wewnętrzne), które umożliwią alternatywny dostęp do obiektów w naszych parkach. Zostaną także wykonane tabliczki informacyjne i stosowne oznaczenia ułatwiające poruszanie się po terenie IK.
- Dostępność informacyjno-komunikacyjna zarówno dla osób niewidomych i słabowidzących, głuchych i słabo słyszących, osób starszych, osób z niepełnosprawnościami psychicznymi i intelektualnymi. Zaplanowane działania pozwolą na szerokie dostosowanie w postaci audioprzewodników z systemem nawigacyjnym i audiodeskrypcją, aplikacji Aplikacja YourWay Plus, oznaczeń poziomych (linie prowadzące i pola uwagi na wystawie stałej) czy materiałów dotykowych jak mapy tyflograficzne i map rozkładanych termo formowanych.
- Osobom z dysfunkcją słuchu przewiduje się wprowadzenie punktowej pętli indukcyjnej w kasach oraz zakup mobilnej pętli indukcyjnej, co umożliwi dostęp do usługi przewodnickiej i uczestnictwo w wydarzeniach na terenie całego muzeum i w jego oddziałach.
- W ramach zadania zaplanowano stworzenie ekspozycji stałej: „Dotknij tradycji”, w chałupie ze Skępego (PET) – obiekt zostanie wyposażony kopiami obiektów (mebli, strojów, tkanin, drobnych elementów wyposażenia kuchni), z elementami sensorycznymi, które uczestnicy wydarzeń będą mogli dotykać, przesuwać, wąchać…
Tradycje dostępne na święta. Zwiększanie dostępności ekspozycji stałych i czasowych w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu – zadanie dofinansowane z projektu „Kultura bez barier” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Działanie 4.3 Współpraca ponadnarodowa.
Przedsięwzięcie będzie polegać na zwiększeniu dostępności aranżacji świątecznych prezentowanych na ekspozycjach muzeum. W Parku Etnograficznym w Toruniu oraz na wystawie stałej aranżacje prezentują Święta Wielkanocne obchodzone na Kociewiu, Kaszubach, czy Kujawach. W Olenderskim Parku Etnograficznym prezentowane jest Boże Narodzenie w domu ewangelickim i menonickim. Projekt zakłada zwiększenie dostępności tych ekspozycji a jednym z kluczowych elementów będzie stworzenie dostępnej aranżacji świątecznej „Dotknij tradycji!” w dedykowanym i dostosowanym dla tego celu obiekcie (zabytkowej XIX-wiecznej chałupie ze Skępego). Wartością dodaną będą także liczne zajęcia i warsztaty, takie jak: Sobota z jajem, Wielkanoc na Pomorzu i Kujawach, Tradycja w małym paluszku czy Kiermasz Wielkanocny. Przedsięwzięcie skierowane będzie do mieszkańców województwa, zarówno do dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych, do osób indywidualnych, jak i grup. Efektem zadania będzie popularyzacja tradycji.
Celem jest wdrożenie modelu zapewniania dostępności oferty i ekspozycji stałych MET dla osób ze szczególnymi potrzebami o charakterze wtórnym. Realizacja przedsięwzięcia pozwoli nam wprowadzić udogodnienia, które trwale zapewnią dostęp do wyznaczonych sektorów naszej instytucji w następujących obszarach: poruszanie się, widzenie, słyszenie, rozumienie i
czucie. Efektem realizacji zadania będzie umożliwienie zainteresowanym osobom biernego i czynnego uczestnictwa w wydarzeniach muzealnych. Zaplanowane wydarzenia będą doskonałą okazją do zainaugurowania wprowadzonych rozwiązań i elementów modelu. Co przyczyni się do nawiązania nowych relacji i utrzymania kontaktu osób ze szczególnymi potrzebami z naszym muzeum.Projekt pn. „Kultura bez barier”, którego liderem jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizowany jest w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach