[icon name=”arrow-circle-right” class=”” unprefixed_class=””] IMPREZY i WARSZTATY
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Jarmark żywności ekologicznej 1.10., sobota, godz. 10.00-14.00
Organizator: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych EKOŁAN. Dziedziniec Muzeum.
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Etnowyprawka Malucha: MAKATKI I SZMATKI! (Spotkanie odwołane)
20.10., czwartek, godz. 10.00 (edycja dla dzieci od 6 do 20 m-cy)
21.10., piątek, godz. 10.30 (edycja dla dzieci od 21 m-cy do 3 lat)
Zajęcia z cyklu Etnowyprawka Malucha adresowanego do małych dzieci i ich opiekunów. W październiku, dzięki wystawie Mądrości i gadki z kuchennej makatki, poznamy szczególny rodzaj tkanin zdobiących dawniej wiejskie kuchnie. Spróbujemy farbkami i paluszkami wyczarować własne makatki. Przejdziemy też przez lniany labirynt. Będzie czas na bujanie, furkotanie kawałkami materiałów i zabawę „a kuku”. Pościgamy się również na szmatkach. Nie zabraknie elementów wokalnych. Prowadzenie: dr Olga Kwiatkowska. Zajęcia odbywają się w niewielkich grupach, warto zabrać odzież dla dziecka i dorosłego na przebranie. Spichlerz w Parku Etnograficznym i Pawilon wystawowy. Bilet: 20 zł/1,5 godz. (dziecko + 1 opiekun). Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy (czekamy od 10 do 18 października, e-mail: edukacja@etnomuzeum.pl).
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Skąd oni wiedzieli, że się krowa ocieli? 12.10., środa, godz. 18.00
Spotkanie z cyklu Żywot pieśni, pieśni żywota polegające na wspólnym słuchaniu i śpiewaniu pieśni tradycyjnie związanych z różnymi momentami życia lub elementami rzeczywistości w kulturze ludowej. Tym razem poświęcimy uwagę „stworzeniu”, a więc zwierzętom i ptactwu. Gdzie bywa czarny baran? Kto w lesie sprawuje urząd marszałka? Czy zwierzęta urządzają sobie wesela? Na spotkanie tym razem zapraszamy dorosłych i dzieci. Chętni mogą zabrać ze sobą instrumenty (grzechotki, brzękadła, bębenki, etc.). Do udziału nie są wymagane wcześniejsze doświadczenia ani umiejętności wokalne. W trakcie imprezy zaprezentowane zostaną archiwalne nagrania wiejskich śpiewaków i śpiewaczek. Teksty zapewnia organizator. Prowadzenie: Marta Domachowska. Spotkanie odbędzie się w scenerii wystawy Mądrości i gadki z kuchennej makatki w Parku Etnograficznym. Bilet: 1 zł/os.
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Koncert duety Żywizna 14.10., piątek, godz. 19.00
Bilet: 15 zł/os. Sprzedaż od 10 października br. Więcej informacji tutaj>
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Mądrości i gadki z kuchennej makatki 15.10., sobota, godz. 16.00
Spotkanie z Elżbietą Piskorz-Branekovą, autorką ekspozycji, badaczką kultury ludowej, wieloletnią współpracowniczką Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, kolekcjonerką, wybitną znawczynią i autorką cenionych publikacji dotyczących polskich strojów ludowych, haftu i biżuterii. W programie prezentacja nt. polskiej i europejskiej mody na makatki. W spotkaniu weźmie udział kurator wystawy, Kinga Turska-Skowronek. Będzie to ostatnia okazja spotkania się z autorkami na wystawie makatek przed jej zamknięciem z końcem października.
Bilety: norm. – 5 zł, ulg. – 3 zł
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Dobra gospodyni dom przyjemnym czyni 15-16.10., sobota-niedziela, godz. 10.00-14.00
Dwudniowe warsztaty tworzenia makatek na wystawie Mądrości i gadki z kuchennej makatki. Zajęcia poprowadzą lokalne hafciarki ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Małgorzata Barnat i Maria Audinajtis. Koszt udziału: 80 zł/8h (wzory i nici gratis). Sponsorem nici jest Fabryka Nici Ariadna S.A.
Zapisy e-mail: gospodarka@etnomuzeum.pl
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Święte wizerunki – domownicy, orędownicy, wspomożyciele 25.10., wtorek, godz. 12.00
56. spotkanie z cyklu Muzeum-panaceum dla osób z grupy wiekowej 55+. Na wystawie Tajemnice codzienności Joanna Sójka-Tomczyk poprowadzi uczestników ścieżką pamiątek religijnych i świętych wizerunków w tym przedstawień Matki Boskiej najczęściej spotykanych w domach mieszkańców wsi i małych miasteczek na Kujawach i Pomorzu na przełomie XIX i XX wieku. Opowie, skąd pochodziły owe wizerunki, kogo najczęściej przedstawiały, z jakimi momentami życia nabywców były związane, o pietyzmie i szacunku jakimi były otaczane. Marta Domachowska zaprosi też do wspólnego śpiewu tradycyjnych pieśni kierowanych przez lud do świętych patronów. Jeden z uczestników otrzyma egzemplarz publikacji muzealnej. Warto pamiętać o okularach do czytania! Bilet 3 zł/os.
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Oil City. Gorączka czarnego złota (termin wg zamówienia)
W ramach współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie zapraszamy na rozgrywki w grę planszową Oil City. Gorączka czarnego złota. Dzięki tej grze można rozwinąć swoje kompetencje w zakresie biznesowego myślenia, kształtować postawę przedsiębiorczości, a także poznać mechanizmy powstawania nafciarskich fortun na polskich ziemiach na przełomie XIX i XX wieku.
Do udziału zapraszamy uczniów z gimnazjów i szkół średnich, członków kół zainteresowań, klubów i stowarzyszeń, seniorów, harcerzy, młodzież z hufców pracy, nauczycieli, grupy pracownicze, towarzyskie, przyjacielskie. Proponujemy rozgrywki jako atrakcyjną, niebanalną formę rozrywki, np. w ramach programu imienin, urodzin, innych spotkań okazjonalnych.
Liczba graczy: 9-30, wiek: 13+, czas rozgrywki: 90-120 minut. Rozgrywki należy zamawiać z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem (możliwe też terminy popołudniowe): Dział Edukacji, tel.: 56 622 89 43, edukacja@etnomuzeum.pl
Bilet – tylko 3 zł/os.!
Opis gry: http://oc.mik.krakow.pl/o-grze/
[icon name=”arrow-circle-right” class=”” unprefixed_class=””] EDUKACJA
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Dla przedszkoli:
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Tradycja w małym paluszku
Warsztaty dla grup przedszkolnych (dzieci powyżej 4 lat). W programie elementy kultury ludowej w zabawach i działaniach plastycznych, muzycznych lub parateatralnych, a także tradycyjne piosenki i zabawy dzieci wiejskich. Czerwcowe zajęcia będą się odbywać w scenerii wystawy Mądrości i gadki z kuchennej makatki, gdzie dzieci poznają świat haftowanych przedstawień i postaci, wykonają własną „makatkę” oraz „wyhaftują” szlaczki z piasku.
Bilety: 9 zł/os. Jednorazowo grupa może liczyć do 25 os. Opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za przestrzeganie regulaminu zwiedzania wystaw i Parku Etnograficznego przez podopiecznych. Informacje i zapisy
(z dwutygodniowym wyprzedzeniem): Dział Edukacji, tel. 56 622 89 43.
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Dla szkół:
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] O lnie, płótnie i koszuli
Uczestnicy obejrzą wyroby z lnianego płótna ze skrzyni prababci i dowiedzą się jak powstały. Poznają tradycyjne metody uprawy lnu i spróbują swoich sił w pracy za pomocą dawnych narzędzi do jego obróbki, a także w tkaniu na krosienkach. Poznają odpowiedzi m.in. na pytania: Skąd się wzięła nazwa październik? Do czego służy dzierzgoń? Jak powstaje lniana nić? Jakich czynności dotyczą pojęcia przędzenie i tkanie?
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] W dawnej szkole wiejskiej
Zajęcia na wystawie Tajemnice codzienności… w części zaaranżowanej na izbę szkolną. Uczestnicy poznają sytuację ucznia i nauczyciela w szkółce wiejskiej w czasach zaborów i w okresie międzywojennym, spróbują pisania piórem ze stalówką i atramentem, liczenia na liczydle, przymierzą ośle uszy. Jak wyglądała szkolna wyprawka? Na czym polegała zsypka? Jakie były metody utrzymywania dyscypliny w klasie?
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Folder KULTURA, plik CODZIENNOŚĆ
Tok zajęć łączy treści z zakresu historii, geografii, języka polskiego, wiedzy o kulturze i wiedzy o społeczeństwie, plastyki, muzyki a także religii. Szczegółowy profil zajęć ustalany jest na podstawie rozmowy z nauczycielem zamawiającym.
Zajęcia na wystawie Tajemnice codzienności… przybliżają różne aspekty kultury ludowej regionów etnograficznych obecnego województwa kujawsko-pomorskiego. Co rozumiemy pod pojęciem „region etnograficzny”? Jak natura i historia wpływała na losy mieszkańców Kujaw i Pomorza? Jak ludzie się dawniej ubierali, co jedli i jak przygotowywali posiłki, jak dbali o higienę i jak zwalczali choroby? Czym się zajmowali oprócz uprawy roli, jak spędzali czas wolny i jak świętowali? Jak uzewnętrzniali swoje wyznanie religijne i upodobania estetyczne? Uczestnicy poznając odpowiedzi na te i inne pytania, odkrywają realia codziennego życia na przełomie XIX i XX w. Mogą też tworzyć fotoreportaż lub film przy użyciu własnego sprzętu.
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Nastaw ostrość na tradycję: Ludowe komiksy
Zajęcia na wystawie Mądrości i gadki z kuchennej makatki. W wielu częściach Europy haftowane obrazki z tekstami zarówno zdobiły domową przestrzeń, jak i służyły przekazywaniu ludowej wiedzy i kulturowych wartości. Uczniowie opcjonalnie: zaprojektują własną makatkę, spróbują swoich sił w hafcie lub stworzą tematyczne żywe scenki wzorowane na makatkach. Skąd się wzięły makatki? Jakie treści i wzorce postępowania popularyzowały? Jakie sentencje umieścilibyśmy na nich w dzisiejszych czasach?
UWAGA! Oferta specjalna dla szkół i innych grup!
Zapraszamy na niebanalne roz(g)rywki muzealne:
Oil City. Gorączka czarnego złota
W ramach współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie zapraszamy na rozgrywki w grę planszową Oil City. Gorączka czarnego złota. Dzięki tej grze można rozwinąć swoje kompetencje w zakresie biznesowego myślenia, kształtować postawę przedsiębiorczości, a także poznać mechanizmy powstawania nafciarskich fortun na polskich ziemiach na przełomie XIX i XX wieku.
Do udziału zapraszamy uczniów z gimnazjów i szkół średnich, członków kół zainteresowań, klubów i stowarzyszeń, seniorów, harcerzy, młodzież z hufców pracy, nauczycieli, grupy pracownicze, towarzyskie, przyjacielskie. Proponujemy rozgrywki jako atrakcyjną, niebanalną formę rozrywki, np. w ramach programu imienin, urodzin, innych spotkań okazjonalnych.
Liczba graczy: 9-30, wiek: 13+, czas rozgrywki: 90-120 minut. Rozgrywki należy zamawiać z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem (możliwe też terminy popołudniowe): Dział Edukacji, tel.: 56 622 89 43, edukacja@etnomuzeum.pl
Bilet – tylko 3 zł/os.!
Opis gry: http://oc.mik.krakow.pl/o-grze/
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach