[icon name=”arrow-circle-right” class=”” unprefixed_class=””] IMPREZY i WARSZTATY
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Twórcze fascynacje II – otwarcie wystawy 1.04., piątek, godz. 12.00
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace uczestników warsztatów plastycznych prowadzonych przez Justynę Rochon. Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Pawilon wystawowy.
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””]Jarmark żywności ekologicznej 2.04. sobota, godz. 10.00-14.00
Organizator: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych EKOŁAN. Dziedziniec Muzeum.
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””]Etnowyprawka Malucha: Dziecięce uciechy!
21.04., czwartek, godz. 10.00 (edycja dla dzieci od 6 do 20 m-cy);
22.04., piątek, godz. 10.00 (edycja dla dzieci od 21 m-cy do 3 lat).
Zajęcia z cyklu Etnowyprawka Malucha adresowanego do małych dzieci i ich opiekunów. W kwietniu ruszymy tropem dawnych dziecięcych zabaw. Dowiemy się, jakie gry i zabawy dla najmłodszych były dawniej na topie. Sprawdzimy też jak wyglądały tradycyjne wiejskie zabawki, a także czy umiemy się nimi bawić. Nie zabraknie elementów wokalnych. Prowadzenie: dr Olga Kwiatkowska. Zajęcia odbywają się w niewielkich grupach, warto zabrać odzież dla dziecka i dorosłego na przebranie. Pawilon wystawowy. Bilet: 20 zł/1,5 godz. (dziecko + 1 opiekun), obowiązują wcześniejsze zapisy (czekamy od 11 do 19 kwietnia, e-mail: edukacja@etnomuzeum.pl).
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””]Toruń za pół ceny 22-24.04, piątek – niedziela, w godzinach otwarcia muzeum.
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””]Toruński Festiwal Nauki i Sztuki:
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””]23.04. sobota, godz. 14.30-16.30 i 17.00-19.00; 24.04. niedziela, godz. 10.00-12.00 Gorączka czarnego złota – gra planszowa Oil City.
Rozgrywki dla osób od 13 lat. Prowadzenie: Sebastian Wacięga, Piotr Idziak (MIK Kraków). Obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. 56 622 89 43.
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””]25.04, poniedziałek, godz. 17.00-19.00
Frevo – zapomniany taniec brazylijskiego karnawału
Warsztaty dla młodzieży i dorosłych. Prowadzenie: Agnieszka Kwiatkowska (www.cyrkdosole.de). Obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. 56 622 89 43.
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””]Po zielonej trawie… 28.04., czwartek, godz. 12.00
51. spotkanie z cyklu Muzeum-panaceum dla osób z grupy wiekowej 55+ na temat wiosennych zwyczajów i wierzeń ludowych. Spacer po ekspozycji muzealnej przeplatany będzie ludowymi piosenkami, przysłowiami i anegdotami a na zakończenie uczestnicy spróbują swoich sił w tradycyjnej wycinance. Prosimy pamiętać o okularach do czytania. Bilet: 3 zł/os.
[icon name=”arrow-circle-right” class=”” unprefixed_class=””] EDUKACJA
Dla nauczycieli:
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””]Dawno temu na wsi 9.04., sobota, godz. 11.00-14.00
Szkolenie na wystawach dla nauczycieli klas „0” chcących wziąć udział w muzealnym programie edukacyjnym. Prowadzenie: Joanna Sójka-Tomczyk. Szkolenie odbędzie się, jeśli zgłosi się min. 10 uczestników. Zgłoszenia: Dział Edukacji, tel. 56 622 89 43.
Dla przedszkoli:
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””]Tradycja w małym paluszku
Warsztaty dla grup przedszkolnych (dzieci powyżej 4 lat). W programie elementy kultury ludowej w zabawach i działaniach plastycznych, muzycznych lub parateatralnych, a także tradycyjne piosenki i zabawy dzieci wiejskich. Podczas zajęć, w zależności od tematu związanego z porą roku i ludowym kalendarzem obrzędowym, dzieci wykonają papierową firankę techniką wycinanki.
Bilety: 9 zł/os. Jednorazowo grupa może liczyć do 25 os. Opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za przestrzeganie regulaminu zwiedzania wystaw i Parku Etnograficznego przez podopiecznych. Informacje i zapisy
(z dwutygodniowym wyprzedzeniem): Dział Edukacji, tel. 56 622 89 43.
Dla szkół:
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””]Wielkanoc na Kujawach i Pomorzu (do 8 kwietnia)
Spotkania przy aranżacjach świątecznych w chatach w Parku Etnograficznym lub przy wystawach. Jak urządzić pogrzeb śledzia? Czym się różni kraszanka od pisanki? Co ma śmigus do dyngusa? Uczestnicy poznają tradycje świąteczne Kujaw, Kaszub, Borów Tucholskich i Kociewia.
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””]W dawnej szkole wiejskiej
Zajęcia na wystawie Tajemnice codzienności… w części zaaranżowanej na izbę szkolną. Jak wyglądała szkolna wyprawka? Na czym polegała zsypka? Jakie były metody utrzymywania dyscypliny w klasie? Uczestnicy poznają sytuację ucznia i nauczyciela w szkółce wiejskiej w czasach zaborów i w okresie międzywojennym, spróbują pisania piórem ze stalówką i atramentem, liczenia na liczydle, przymierzą ośle uszy.
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””]Jakie tajemnice kryją cukiernice?
Zajęcia dla klas różnych poziomów nauczania na wystawie Burak z cukrem. Historia i konteksty Tym razem przyjrzymy się zawartości cukiernicy, której zapewne nie brakuje w żadnym domu. Cukier dawniej bywał smakołykiem dla zamożniejszych grup społeczeństwa, bywał reklamowany jako niezwykle zdrowy, w trudnych czasach go reglamentowano, a obecnie z jego nadmiernym spożyciem walczą lekarze i dietetycy. Uczniowie w aktywny sposób poznają różne aspekty historii cukru wyrabianego z buraków cukrowych. Odpowiemy na pytania: od kiedy na terenach Polski produkuje się cukier, dlaczego cukiernice miewały kluczyki, jakie znane są figuralne wyroby z cukru, czy uprawa buraka cukrowego bywała natchnieniem dla artystów i co Toruń i jego okolice mają wspólnego z buraczano-cukrowym tematem.
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””]W to mi graj
Zajęcia umuzykalniające. Uczestnicy poszukują dźwięków i wątków muzycznych na wystawach, poznają tradycyjne piosenki i zabawy dziecięce, próbują gry na instrumentach ludowych. Co słychać na wsi? Skąd się biorą rytm i melodia? Czy można grać bez instrumentów? Wspólnie udowodnimy, że aby muzykować nie trzeba być profesjonalistą.
Bilety: 5 zł/os. Jednorazowo grupa może liczyć do 25 os. Opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za przestrzeganie regulaminu zwiedzania wystaw i Parku Etnograficznego przez podopiecznych. Informacje i zapisy: Dział Edukacji, tel. 56 622 89 43.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach