NA ZAMÓWIENIE
Możliwość skorzystania z usługi przewodnika:
- Park Etnograficzny w Toruniu, Wystawa „Tajemnice codzienności…” tel. 56 622 80 91, e-mail: sklepik@etnomuzeum.pl
- Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce 513-677-255, e-mail: sklepik.ope@etnomuzeum.pl
- Park Etnograficzny w Kaszczorku, : 56 622 80 91 w. 27, e-mail: pek@etnomuzeum.pl
Możliwość zwiedzania wystawy „Tajemnice codzienności…” z questingiem pt. „Pamiętnik”. Questing to rodzaj interaktywnej gry edukacyjnej, której zagadki i rebusy rozwiązać należy szukając odpowiedzi w przestrzeni ekspozycji. Zadania podjąć się można w dowolnym czasie, samodzielnie, z rodziną lub w małych grupach. „Pamiętnik” otrzymać można wraz z biletem wstępu na wystawę. Czas gry to ok. 1 godz. 15 min.
MUZEUM ETNOGRAFICZNE W TORUNIU
DLA PRZEDSZKOLI
Tradycja w małym paluszku: Kopernik jak malowany | Rok Mikołaja Kopernika 2023 (do 20 października)
Warsztaty dla grup przedszkolnych (dzieci powyżej 4 lat) na wystawie czasowej „Mikołaj Kopernik na ludowo. Sztuka artystów nieprofesjonalnych”. Uczestnicy poznają twórczość ludową, zapoznają się z postacią Mikołaja Kopernika dzięki pracy wspólnej. Następnie własnoręcznie wykonają pracę plastyczną inspirowaną wystawą. Materiały zapewnia organizator. Koszt udziału: 16 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników)
DLA SZKÓŁ
Tradycja w garści: Sztuka-nie-sztuka
Warsztaty dla grup w wieku szkolnym na wystawie stałej „Tajemnice codzienności…”. Uczestnicy poznają najważniejsze elementy sztuki ludowej. Udadzą się z wizytą do artysty fotografa i kolekcjonera, któremu poświęcona jest wystawa czasowa „Etnofotozofia Andrzeja Różyckiego”. Własnoręcznie wykonają pracę plastyczną inspirowaną sztuką nieprofesjonalną. Materiały zapewnia organizator. Koszt udziału: 16 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników).
Tradycja w garści: Przytul Kopernika | Rok Mikołaja Kopernika 2023 (do 20 października)
Warsztaty dla grup w wieku szkolnym na wystawie czasowej „Mikołaj Kopernik na ludowo. Sztuka artystów nieprofesjonalnych”. Uczestnicy poznają twórczość ludową i zapoznają się z postacią Mikołaja Kopernika. Wspólnie stworzą lapbooka oraz własnoręcznie wykonają pracę plastyczną inspirowaną wystawą. Materiały zapewnia organizator. Koszt udziału: 16 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników)
W poszukiwaniu lepszego życia
Warsztaty dla starszych grup w wieku szkolnym na wystawie stałej „Tajemnice codzienności…” na temat migracji. Uczestnicy pracując z materią ekspozycji, a także archiwalnymi listami migrantów i tekstami z prasy, dowiedzą się dokąd i dlaczego migrowali chłopi z ziem polskich pod koniec XIX i na pocz. XX wieku, jak wyglądała ich podróż, co ze sobą zabierali, a także jak wyglądało ich życie w nowych miejscach, co zyskiwali, a co tracili. W drugiej części spotkania tworząc kolaże o migracji, zastanowimy się jakie podobieństwa i różnice dostrzegamy między dawnymi i współczesnymi migracjami.
Koszt udziału: 16 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników).
Upiecz się nam chlebie! (do 13 października)
Uczestnicy poznają dawne prace związane z uprawą zbóż, przetwórstwem ziaren i wypiekiem chleba oraz towarzyszące im zwyczaje. Mają możliwość skosztowania świeżego chleba. Miejsce: Park Etnograficzny/wystawa stała. Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników).
O lnie, płótnie i koszuli (od 17 października)
Spotkanie dotyczące tradycyjnych sposobów uprawy i obróbki lnu. Uczestnicy próbują swoich sił w pracy za pomocą dawnych narzędzi np. kijanki, dzierzgonia, cierlicy. Miejsce: sala edukacyjna. Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników).
W to mi graj!
Zajęcia umuzykalniające w przestrzeni wystawy „Tajemnice codzienności”. Uczestnicy ćwiczą aktywne słuchanie, poznają tradycyjne instrumenty, piosenki i zabawy. Wystawa stała. Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników).
Technika w domu 100 lat temu
Uczestnicy poprzez aktywne zwiedzanie poznają dawne wiejskie udogodnienia techniczne. Dowiadują się jak nasi przodkowie przygotowywali posiłki, prali ubrania i oświetlali swoje domy. Park Etnograficzny/wystawa stała. Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników).
Z kulturą mi do twarzy | Rok Mikołaja Kopernika 2023 (do 20 października)
Zajęcia na wystawie czasowej ,,Mikołaj Kopernik na ludowo. Sztuka artystów nieprofesjonalnych”. Uczestnicy dowiedzą się, kim był Mikołaj Kopernik i jak dawniej na wsi go postrzegano. Podczas wspólnego tworzenia lapbooka rozwiną umiejętność pracy w grupie. Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników)
DLA GRUP
Z tradycją za pan brat: Sztuka-nie-sztuka
Warsztaty dla osób dorosłych na wystawie stałej „Tajemnice codzienności…”. Uczestnicy poprzez przykłady sztuki ludowej, poznają jej genezę, charakterystykę i symbolikę. Udadzą się również z wizytą na wystawę czasową „Etnofotozofia Andrzeja Różyckiego”, gdzie zobaczą przykłady sztuki nieprofesjonalnej ze zbiorów artysty. Grupa podejmie refleksję nad procesem przetwarzania dziedzictwa za pomocą współczesnych form przekazu. Na końcu uczestnicy wykonają asamblaż inspirowany wystawą. Koszt udziału: 20 zł/os.
Z tradycją za pan brat: Kopernik jak malowany | Rok Mikołaja Kopernika 2023 (do 20 października)
Warsztaty dla osób dorosłych na wystawie czasowej „Mikołaj Kopernik na ludowo. Sztuka artystów nieprofesjonalnych”. Uczestnicy poznają twórczość inspirowaną postacią astronoma. Własnoręcznie wykonają pracę plastyczną inspirowaną wystawą. Materiały zapewnia organizator. Koszt udziału: 20 zł/os.
100 lat temu na wsi
Impreza rekreacyjno-edukacyjna. Uczestnicy poznają tradycje dawnych mieszkańców wsi na Kujawach i Pomorzu. W programie zwiedzanie wystawy „Tajemnice codzienności…” lub Parku Etnograficznego i praktyczne elementy warsztatowe. Bilet: 25 zł/os. | z poczęstunkiem 32 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników).
Muzeum-panaceum
Spotkania na zamówienie dla grup osób 55+. Tematyka ustalana przy zgłoszeniu. Bilety: 10 zł/os.
Spotkanie z polską kulturą ludową (ENG)
Impreza rekreacyjno-edukacyjna dla grup obcokrajowców i mieszanych. Uczestnicy poznają tradycje dawnych mieszkańców wsi na Kujawach i Pomorzu. W programie zwiedzanie wystawy „Tajemnice codzienności…” lub Parku Etnograficznego w Toruniu i praktyczne elementy warsztatowe. Bilet: 30 zł/os. | z poczęstunkiem 37 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników).
OLENDERSKI PARK ETNOGRAFICZNYM W WIELKIEJ NIESZAWCE
DLA PRZEDSZKOLI
Mali osadnicy
Warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym to połączenie zwiedzania olenderskich zagród z działaniami twórczymi, elementami prac gospodarskich i zabawami związanymi tematycznie z daną porą roku. Jesień spędzimy pod znakiem warzyw, owoców i różnych gatunków zbóż. Opowiemy o pracach gospodarskich, gromadzeniu zapasów na zimę oraz przygotowywaniu zapraw i przetworów. Dzieci będą miały okazję zobaczyć jarzyny i owoce zebrane w naszych sadach i ogrodach oraz wykonać stemple z ziemniaków lub torby na jabłka. Koszt: 16 zł/os., dzieci powyżej 4 lat, grupy do 30 os. Kontakt: tel.: 690 635 561, e-mail: ope@etnomuzeum.pl
DLA SZKÓŁ
Jesień w olenderskiej zagrodzie
Październik jest miesiącem intensywnych prac gospodarskich i przygotowywania zapasów na zimę. Podczas spotkania opowiemy się jak wyglądały dawniej wykopki i spróbujemy obejrzymy tradycyjne narzędzia rolnicze. Odwiedzimy przyzagrodowe sady i ogrody aby sprawdzić jakie rosną w nich drzewa owocowe i warzywa. Porozmawiamy o przygotowywaniu zapraw, smażeniu powideł i suszeniu owoców. Przygotujemy również papierowe torby na owoce. Bilety: 10 zł/os., grupa do 30 os., czas trwania: 90 min.
W zgodzie z rzeką
Czy da się poskromić rzekę? Podczas spotkania sprawdzimy jakie sprytne pomysły i rozwiązania stosowali osadnicy olenderscy, żeby wykorzystać potencjał płynącej wody oraz opowiemy jak zabezpieczali swoje domostwa przed powodzią. Dowiemy się również po co stawiali wiklinowe płoty, kopali rowy oraz sadzili wierzby, a na koniec wspólnie namalujemy rzekę. Bilety: 10 zł/os., grupa do 30 os., czas trwania: 90 min.
DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH
Olenderskie spotkania
Spotkania na zamówienie dla grup osób 55+.Tematyka do ustalenia przy zamawianiu spotkania. Bilety: 10 zł/os., czas trwania: 60 min
Sto lat temu u olendrów
Impreza plenerowa na zamówienie dla grup wycieczkowych. W programie zwiedzanie zagród w Parku Etnograficznym, zajęcia warsztatowe, elementy gier i zabaw. Bilet: 32 zł/os. z poczęstunkiem, 25 zł/os. bez poczęstunku, grupa do 30 os., czas trwania: 120/150 min.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach